احتمال فوران بزرگترین آتشفشان ایسلند

کد خبر : 20401 پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394 - 00:10:02

چهار سال پس از فوران یکی از آتشفشان های ایسلند و ایجاد ابری از خاکستر در بسیاری از کشورهای اروپایی، دولت ایسلند اعلام کرد که بزرگترین آتشفشان این کشور فعال شده است و احتمالاً به زودی فوران خواهد کرد.

سیناپرس: بزرگترین کوه آتشفشانی ایسلند، «بارداربونگا» نام دارد. محاسبات دانشمندان نشام می دهد که فوران این کوه آتشفشانی می تواند حمل و نقل هوایی در بسیاری از مناطق اروپا و حتی آنسوی اقیانوس اطلس را به طور جدی مختل کند و نیز با آب کردن یخچالهای طبیعی، موجب ایجاد سیلاب و بروز صدمات جدی به زیرساخت های ایسلند شود.

اداره هواشناسی ایسلند برای نخستین بار پس از فوران آتشفشانی چهار سال پیش، میزان هشدار خود را به بالاترین سطح رسانده است.  همچنین جاده های منتهی به منطق شمالی این کشور (که جمعیت چندانی ندارند) بسته شده است. این اقدامات پس از زلزه 4.5 ریشتری در این منطقه انجام یافته است. پس از این زلزله، حدود 2600 پس لرزه دیگر نیز این منطقه را لرزانده است.

بارداربونگا، دومین کوه بلند ایسلند و نیز بزرگترین کوه آتشفشانی این کشور است. همچنین این کوه در کنار یخچال طبیعی وانتاجوکول قرار دارد که بزرگترین یخچال طبیعی این کشور به شمار می رود.

در فوران کوه «ایجافجول» در سال 2010، انبوهی از خاکستر آتشفشانی تا 9 کیلومتر به آسمان پرتاب شد و آلودگی شدیدی را در آسمان اروپا ایجاد کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]