کد خبر : 19178 دوشنبه 27 مهر 1394 - 22:05:46
-رایحه-عطر،-علائم-آسم-را-تشدید-می‌کند

رایحه عطر، علائم آسم را تشدید می‌کند

کن فلِگِل و جیمز مارتین در سرمقاله نشریه انجمن پزشکی کانادا، استفاده از ادکلن و لوسیون پس از اصلاح را در مراکز خدمات درمانی به ویژه بیمارستان‌ها ممنوع اعلام کردند. آنها معتقدند رایحه موجود در این مواد موجب بروز علائم آسم و آلرژی می‌شود.

در جریان تحقیقی مشاهده شد که سه نفر از هر ده نفر نسبت به خوشبوکننده های مصنوعی حساسیت نشان دادند. در مطالعه ای دیگر، بیش از یک چهارم مبتلایان به آسم گزارش کردند که در مواجهه با کسانی که از خوشبوکننده استفاده می کنند، شدت علائم در آنها تشدید می شود.

نیمی از حملات آسم بر اثر محرک های مختلف نظیر دود سیگار، مایعات شوینده، عطر و رایحه های قوی تحریک و تشدید می شود. پس از بررسی چند بیمار، فلِگِل و مارتین اظهار کردند که استفاده از هرگونه محصول حاوی خوشبوکننده باید در بیمارستان ها متوقف شود.

گفته می شود بعضی رفتارها نظیر عطر زدن به طور معمول یک رفتار قابل پذیرش و موجه است، اما در شرایطی که فرد قرار است در بیمارستان حضور پیدا کند، پذیرفتنی نیست. این دو پزشک توضیح می دهند رایحه عطر به کسانی که از آن استفاده می کنند، حسی خوشایند می دهد، در حالی که همین رایحه می تواند برای کسانی که به رایحه عطر حساسیت دارند، مضر باشد. با توجه به این که تراکم مبتلایان به آسم و دیگر حساسیت های سیستم تنفسی فوقانی یا حساسیت های پوستی در مراکز خدمات درمانی بیشتر است، از کارکنان بیمارستان ها، دیگر بیماران و نیز ملاقات کنندگان انتظار می رود به منظور جلوگیری از تشدید علائم بالینی، از هیچ نوع رایحه ای استفاده نکنند.

تخمین زده شده از هر ۲۰ نفر، یک نفر مستعد آلرژی به خوشبوکننده های مصنوعی است. مطالعات نشان داده که محصولات حاوی عطر علاوه بر تحریک و تشدید علائم آلرژی، روی میگرن و میل جنسی نیز تاثیرگذار است.پزشکان تاکید می کنند که با توجه به شیوع آسم و عوارض جانبی آن روی سلامت و بهره وری، لازم است که در کیفیت هوای تنفس شده در مراکز درمانی تجدید نظر شود.

منبع:جام جم

کلید واژه ها: آسم آلرژی رایحه عطر
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]