کد خبر : 17355 چهارشنبه 08 مهر 1394 - 02:37:55
آخرین-نسلی-هستیم-که-می‌توانیم-از-تغییرات-اقلیم-جلوگیری-کنیم

نماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران:

آخرین نسلی هستیم که می‌توانیم از تغییرات اقلیم جلوگیری کنیم

نخستین نسلی هم هستیم که دانش و سرمایه کافی را برای از بین بردن فقر و گرسنگی در سراسر جهان داریم.

ماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما آخرین نسلی هستیم که می‌توانیم از تاثیرات شدید تغییر اقلیم جلوگیری کنیم، تاکید کرد: نخستین نسلی هم هستیم که دانش و سرمایه کافی را برای از بین بردن فقر و گرسنگی در سراسر جهان داریم.

گری لوئیس در نشست خبری سازمان ملل متحد به منظور معرفی آرمان‌های توسعه پایدار که اخیرا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در نیویورک به تصویب رسید، گفت: در چند روز گذشته بیش از 150 رهبر دنیا دستور کار برنامه‌ریزی پسا2000 را به تصویب رساندند. این دستور کار شامل آرمان‌های توسعه پایدار است. این آرمان‌ها دستور کاری برای 15 سال آینده و در مجموع 17 آرمان است که بر پایه و اساس توسعه هزاره به وجود آمدند.

وی با اشاره به اینکه آرمان‌های توسعه هزاره، بشر را رو به جلو هدایت کرد افزود: از 8 هدف توسعه هزاره به سه مورد آن اشاره می‌کنم. نسبت به سال 2000، 800 میلیون نفر داریم که در فقر کمتری زندگی می‌کنند. نسبت به سال 2000، دو میلیارد نفر به آب اشامیدنی سالم دسترسی دارند و نسبت به این سال تحصیلات برابر دختران و پسران، وضعیت مناسبی یافته است.

نماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اگرچه نسبت به گذشته به دستاوردهای بسیاری دست یافته‌ایم اما مسیر جدیدی در پیش داریم، گفت: به همین علت آرمان‌های توسعه پایدار طراحی شده است. این آرمان‌ها نسبت به آرمان‌های سال 2000 گسترده‌تر و بلندپروازانه‌تر هستند. همچنین از استانداردهای بالاتر و بهتری برای حذف گرسنگی و فقر برخوردار هستند. این دستورالعمل استانداردهای بیشتری برای سلامت، تحصیلات، برابری جنسیتی و تغییر اقلیم را فراهم کرده است.

لوئیس با تاکید بر اینکه آرمان‌های توسعه پایدارهای جدید متعلق به همه کشورهای دنیاست و این مساله هیچ ربطی به حد و میزان توسعه کشورها ندارد، اظهار کرد: تمام کشورها باید این اهداف را شناخته و به آن برسند.

وی با بیان اینکه همه ما تحت تاثیر سخنرانی روحانی، رییس جمهور ایران در اجلاس تصویب توسعه پایدار قرار گرفته‌ایم گفت: مشتاقم بخشی از آنها را برای شما بازگو کنم: «مشکلات محیط زیست به ما انسان‌های کره‌زمین آموخته است که همگی در یک کشتی نشسته‌ایم و بدانیم که هر آنچه که دیگران انجام می‌دهند، بر سرنوشت ما نیز موثر است و نمی‌توان صرف‌نظر از اینکه دیگران چگونه زندگی می‌کنند، به امنیت و آسایش خود دل بست. بدون همکاری گسترده در سه سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، دست یافتن به اهداف توسعه پایدار بسیار دشوار است. این همکاری باید ملحم از آگاهی ناشی از سرنوشت واحد و تعهد مشترک در قبال مسوولیت‌های مهم انسانی باشد».

نماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه به منظور رقم زدن آینده پایدار برای آیندگان باید به نحوه زندگی، مصرف و تولید در کره زمین توجه کنیم اظهار کرد: ما آخرین نسلی هستیم که می‌توانیم از تاثیرات شدید تغییر اقلیم جلوگیری کنیم و همچنین نخستین نسلی هستیم که دانش و سرمایه کافی را برای از بین بردن فقر و گرسنگی در سراسر جهان داریم و به این دو نکته باور عمیق دارم.

لوئیس با اشاره به اینکه در حال حاضر باید همه دست به کار شویم و این اهداف را اجرایی کنیم افزود: همانطور که روحانی رییس جمهور ایران اشاره کرده، هم‌اکنون وقت عمل است و این برنامه‌ای است که با همکاری و کمک جوانان در قالب شبکه‌های اجتماعی و جلب مشارکت همگان، امکان دستیابی و تحقق دارد.

وی افزود: همچنین از کمک دانشمندان می‌توان زندگی پایدار را ایجاد کرد تا هفت میلیارد انسان روی کره زمین زندگی پایداری داشته باشند که این امر به همکاری شهروندان عامی مثل من و شما در مورد نحوه مصرف و تولید نیاز دارد.

نماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه در همه این برنامه‌ها نیز سازمان ملل متحد نقش خواهد داشت اظهار کرد: دفتر توسعه سازمان ملل متحد یکی از دفاتر پیشگام در عرصه توسعه است و به همه کشورها این امکان را می‌دهد که اگر نیاز دانش تخصصی دارند آن را در اختیار آنها قرار دهد.

به گزارش سلوئیس در پایان افزود: امروز از شما دعوت کردیم تا با شما درباره آینده‌ای صحبت کنیم که توسعه عدالت، حقوق انسانی و صلح در آن نقش بزرگی خواهد داشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]