کد خبر : 17045 یکشنبه 05 مهر 1394 - 08:51:49
230-گونه-جانوری-خلیج-فارس-و-دریای-خزر-در-فهرست-سرخ-انقراض

230 گونه جانوری خلیج فارس و دریای خزر در فهرست سرخ انقراض

مدیرکل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:230 گونه جانوری در خطر انقراض ایران در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ( IUCN) قرار دارد که از این تعداد 186 گونه مربوط به خلیج فارس و دریای عمان و 44 گونه مختص دریای خزر است.

 داوود میرشکار  در گفت و گو با ایرنا افزود: تنوع زیستی جانوری در خلیج فارس و دریای عمان بسیار زیاد است به طوری که آمارها نشان می دهد حدود 800 گونه ماهی، 15 گونه میگو، 10 گونه پستاندار دریایی، 5 گونه لاک پشت دریایی، بیش از 90 گونه پرنده و تنوع زیادی از پلانگنتون ها در این پهنه آبی وجود دارد. وی ادامه داد:بیش از 50 گونه آبسنگ مرجانی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که حدود 8 درصد از کل آبسنگ های مرجانی جهان را تشکیل می دهد، در واقع دو دهم درصد از کل کره زمین آبسنگ مرجانی است که از این میزان 8 درصد آن در خلیج فارس وجود دارد.

میرشکار با بیان اینکه بیش از 22 میلیون قطعه پرنده در خلیج فارس زمستان گذرانی می کنند،گفت: دو گونه حرا و چندل از جنگل های مانگرو و انواع پستانداران دریایی، انواع کوسه ماهی ها و اسبک ماهی ها از دیگر گونه های جانوری خلیج فارس است.
وی درباره تنوع زیستی جانوری دریای خزر اظهار کرد: بیش از 300 گونه جانوری در دریای خزر وجود دارد که از این تعداد بیش از 100 گونه از ماهیان بومی دریای خزر هستند و 6 گونه و زیرگونه ماهیان خاویاری است که منبع اقتصادی ارزنده ای هستند و جزو گونه های زیستی با ارزش به شمار می آیند به عبارتی 90 درصد خاویار جهان در دریای خزر صید می شود.
مدیرکل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فک خزری نیز به عنوان تنها پستاندار دریای خزر در آبهای آن زندگی می کند، تنوع زیادی از پلانگتون ها، بنتوزها و ماکروبنتوزها، پرندگان آبزی و کنار آبزی نیز محیط زیست دریایی خزر را بیش از پیش با اهمیت کرده است.
وی درباره گونه های در خطر انقراض خلیج فارس و دریای عمان افزود: 10 گونه سپرماهی ، 23 گونه کوسه ماهی، 5 گونه لاک پشت، 16 گونه پرندگان ساحلی و دریایی ،22 گونه پستاندار دریایی، 5 گونه علف های دریایی، 46 گونه شکم پایان، 2 گونه درخت حرا، 44 گونه آبسنگ های مرجانی و 23 گونه جلبک خلیج فارس و دریای عمان در فهرست سرخ IUCN ( اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ) قرار دارند.
میرشکار درباره گونه های در خطر انقراض دریای خزر گفت: 38 گونه ماهیان استخوانی، 6 گونه ماهیان خاویاری و یک گونه پستاندار فک خزری در فهرست IUCN قرار دارند.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه وضعیت گونه های دریایی تا حدودی بحرانی به نظر می رسد توجه ویژه جوامع محلی، مسوولان استانی و ستادی را می طلبد که با همکاری همدیگر فعالیت ها را به سمت توسعه پایدار هدایت کنند.
وی ادامه داد: اگر قرار است توسعه اتفاق بیفتد، باید احیای زیستگاه ها در دستور کار قرار گیرد و سعی شود در راستای حرکت های جهانی در خصوص حفاظت از محیط زیست مانند کاهش گرمای زمین، کاهش تولید گازهای گلخانه ای حاصل از سوخت های فسیلی کمک کنیم تا محیط زیست ما کمتر آسیب بییند و بتوانیم ظرفیت های زیستی کشور را تا حدودی افزایش دهیم.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]