پرسش از شما، پاسخ از ما؛

آیا لیزر عوارض شدید چشمی دیابت را کاهش می دهد؟

کد خبر : 135891 یکشنبه 23 مرداد 1401 - 06:52:25

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

دیابت چه عوارض چشمی ایجاد می کند؟ آیا کنترل دقیق قند خون می تواند باعث کاهش عوارض دیابت در چشم شود؟ آیا می توان با استفاده از لیزر شبکیه از بروز عوارض شدید دیابت به چشم پیشگیری کرد؟

به گزارش سیناپرس، دیابت از شایع ترین علل نابینایی در دنیاست. این بیماری به عروق در تمامی بدن از جمله چشم ها آسیب می رساند. عوارض چشمی دیابت معمولا چندین سال پس از شروع بیماری در چشم ظاهر می شود که ناشی از آسیب به مویرگ هاست. این تغییرات عروقی موجب خونریزی داخل شبکیه، ادم و تجمع رسوبات چربی در شبکیه می شود. با پیشرفت بیماری عروق جدید و نا بجا تشکیل شده و موجب خونریزی داخل زجاجیه و کاهش ناگهانی دید و در مراحل پیشرفته تر باعث کندگی شبکیه می شوند. رشد این عروق نا بجا به روی عنبیه موجب آب سیاه(گلوکوم) می شود.

از عوارض دیگر دیابت کاتاراکت است که در افراد دیابتی زودتر ایجاد شده و شایع تر است. همچنین به علت تغییرات سطح قند خون قدرت انکساری عدسی چشم تغییر یافته و موجب تاری ناگهانی دید فرد می شود. دیابت موجب فلج عضلات خارجی چشم می شود. در هنگام تشنج نیز دو بینی ایجاد می کند و به عصب بینایی نیز صدمه می زند.

کنترل دقیق قند خون موجب کاهش عوارض دیابت در چشم می شود. بیماران دیابتی باید در فواصل زمانی معین مورد معاینه چشم پزشک قرار بگیرد. حتی در صورت سالم بودن شبکیه، چشم این افراد باید سالیانه از جهت عوارض دیابت مورد بررسی قرار بگیرد؛ امروزه در بسیاری از موارد می توان با استفاده از لیزر شبکیه تا حدی مانع از بروز عوارض شدید دیابت به چشم شد.

همچنین خطر پیدایش رتینوپاتی دیابتی در افرادی که مدت طولانی به دیابت مبتلا بوده اند، زیاد است. بیماران دیابتی را باید نسبت به بروز این خطرات آگاه کرد و آنها را به رعایت رژیم غذایی، برنامه دارویی و ورزش تشویق کرد تا گلوکز خون و هیپرتانسیون آنها تحت کنترل بمانند. از آنجایی که چشم پزشک می تواند نشانه های رتینوپاتی دیابتی را مدت ها قبل از بروز تظاهرات بالینی آن تشخیص بدهد، باید مبتلایان به دیابت را به مراجعات منظم جهت معاینات چشم پزشکی تشویق کرد. تشخیص به موقع درمان رتینوپاتی دیابتی توسط متخصص بیماری های شبکیه می تواند خطر نقصان شدید بینایی را تا حد زیادی کاهش دهد.

* دکتر امین اله نیک اقبالی، متخصص چشم پزشکی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو هیئت مدیره انجمن چشم پزشکی ایران

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]