کد خبر : 1280 سه شنبه 14 بهمن 1393 - 13:44:54
نخستین-جشنواره-ملی-ابتکارها-و-اختراعات-سوخت-و-احتراق-برگزار-می‌شود

نخستین جشنواره ملی ابتکارها و اختراعات سوخت و احتراق برگزار می‌شود

سیناپرس: دبیر نخستین جشنواره ملی ابتکارها و اختراع های سوخت و احتراق از برگزاری این جشنواره با حمایت ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و زغال سنگ با هدف ایجاد ارتباط میان مبتکران، صنعتگران و دانشگاهیان خبر داد.

دکتر کیومرث مظاهری رئیس هیات مدیره انجمن احتراق ایران درباره این رویداد اظهار کرد: انجمن احتراق ایران در دومین دهه از فعالیت خود همزمان با گردهمایی سالیانه اقدام به برگزاری «نخستین جشنواره ملی ابتکارها و اختراع‌های سوخت و احتراق»‌ کرده است تا ضمن قدردانی از مبتکران طرح‌های برگزیده، امکان برقراری ارتباط میان ایشان با دانشگاهیان، صنعت‌گران، مسوولان و فعالان حوزه سوخت و احتراق کشور فراهم شود. این جشنواره 29 بهمن ماه سال جاری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

وی در رابطه با ضرورت برگزاری این جشنواره توضیح داد: بررسی‌های انجمن احتراق ایران نشان می‌دهد که یکی از مهمترین مواردی که باید در کشور مورد توجه قرار گیرد پرداختن به فناوری های مرتبط با احتراق است چراکه این فناوری‌ها مستقیما بر کاهش مصرف سوخت و تولید آلاینده‌ها اثر دارند.

دبیر جشنواره ملی اختراع‌ها و ابتکارات سوخت و احتراق با اشاره به رویکرد نخستین دوره این جشنواره گفت: از موضوعات اصلی این رویداد می‌توان به تجهیزات کنترلی در سامانه‌های احتراقی، تجهیزات گازسوز و مایع‌سوز خانگی و صنعتی نظیر انواع مشعل‌ها، کوره‌ها، دیگ‌های بخار، سیستم‌های اندازه‌گیری و مانیتورینگ پارامترهای احتراقی، تجهیزات و سیستم‌های اطفاء حریق و تجهیزات انواع پیشران‌های موشکی و فضایی اشاره کرد.

وی همچنین توضیح داد: تجهیزات ایمنی در فرآیندهای احتراق و تبدیل انرژی، تجهیزات احتراقی سوخت‌های زیست‌توده نظیر بایودیزل و بایو اتانول، تجهیزات تولید و بهبود کیفیت کاتالیست‌ها و مواد کاهش آلاینده‌های احتراقی و تجهیزات گرمایشی مانند بخاری‌های گازی و نفتی، پکیچ‌های گرمایشی از دیگر موضوعات قابل طرح در این جشنواره است.

 

مظاهری در ادامه عنوان کرد: در این جشنواره تلاش شده است تا با دعوت گسترده از فعالان دولتی و خصوصی کشور از نهادهای مختلف، بستر لازم برای ارتباط موثر برای ایجاد هم افزایی فراهم شود. علاوه بر آن، انجمن احتراق ایران در نظر دارد با دعوت از دانشجویان مقاطع مختلف در این جشنواره فضای مناسبی را برای نهادینه سازی موضوع احتراق در کشور و ترویج فرهنگ تجاری سازی علم و نگاه به تحقیقات کاربردی را نزد دانشجویان فراهم آورد.

وی با اشاره به برنامه های جنبی این جشنواره توضیح داد: همزمان با این جشنواره میزگردی در رابطه با یکی از پر چالش‌ترین موضوعات کشور در زمینه چگونگی کاهش مصرف سوخت و تولید آلاینده ها، با عنوان "فرصت‌ها و چالش‌های شرکت‌های خدمات انرژی در راستای کاهش مصرف سوخت و تولید آلاینده‌ها" برگزار می شود.

وی در پایان بیان کرد: به منظور داوری اختراع های برگزیده، کمیته اختراعات انجمن با دعوت از متخصصان و صاحب نظران این حوزه، اختراع ها را به لحاظ سطح نوآوری، شکوفایی و تجاری سازی ارزیابی کرده است و از برگزیدگان تجلیل و قدردانی به عمل خواهد آورد. مهلت ارسال اختراعات تا 22 بهمن ماه تمدید شده است و علاقه مندان می‌توانند اختراعات خود را برای حضور در نخستین جشنواره ملی اختراع ها و ابتکارات سوخت و احتراق به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. وبسایت انجمن احتراق ایران www.ici.org.ir برای دریافت اطلاعات لازم در این زمینه در دسترس علاقه‌مندان است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]