موزه جدید فراعنه آغاز به کار می کند؛

گردهمایی فراعنه در منزل جدید

کد خبر : 116282 دوشنبه 30 فروردین 1400 - 11:44:27

چندی پیش مسوولان مصری طی مراسمی با شکوه و کاملا رسمی، اجساد مومیایی شده ۲۲ فرعون و ملکه باستانی را از موزه قدیمی به موزه جدیدی در شهر قاهره منتقل کردند. این مومیایی ها از روز یکشنبه به نمایش عمومی گذاشته شدند.

به گزارش سیناپرس، این مراسم تشریفاتی به مدت چهل دقیقه از مقصد موزه قدیمی مصر در میدان التحریر به مقصد موزه جدیدی با عنوان موزه ملی تمدن انجام شد.

به گزارش سیناپرس، این مومیایی ها به ترتیب تاریخ سلطنت از قدیم به جدید و از دودمان هفدهم تا بیستم مرتب شده بودند.
بر اساس اعلام منابع رسمی، دولت مصر قرار است این بیست و دو مومیایی سلطنتی را در موزه ملی تمدن به نمایش بگذارد. این مومیایی ها شامل هجده پادشاه و چهار ملکه هستند و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، آنها در ویترین های یک سالن ویژه در موزه قرار داده شده اند تا بازدیدکنندگان قادر به تماشای آن ها باشند. افتتاح سالن مومیایی ها به مناسبت روز جهانی میراث فرهنگی است که هر سال در هجدهم آوریل برگزار می شود.


این مومیایی ها شامل این فراعنه هستند:
•    سِقِنِن ‌رَع تائو (Seqenenre Tao) مشهور به تائوی شجاع از واپسین شاهان محلی تبس در دودمان هفدهم در دوره موسوم به دوره دوم میانی مصر 
•    احمس یکم فرعون مصر باستان و بنیان ‌گذار دودمان هجدهم. وی از دودمان پادشاهی شهر تب بود. پدرش تائو دوم و برادرش کاموسه واپسین فرمانروای دودمان هفدهم بود. اهمسه میان سال ‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۲۵ پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می ‌کرد.
•    آمنهوتپ یکم یا آمنوفیس یکم، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان بود که میان سال‌ های ۱۵۲۶ تا ۱۵۰۶ پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می ‌کرد.
•    توتمس یکم سومین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان  که در فاصله سال ‌های ۱۵۰۶ تا ۱۴۹۳ پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می ‌کرد. او پس از شاه آمنهوتپ یکم به پادشاهی رسید.
•    توتمس دوم چهارمین فرعون در دودمان هجدهم مصر بود که پس از پدرش توتمس یکم به تاج و تخت رسید.
•    توتموز سوم  در فاصله سال های   ۱۴۷۹تا ۱۴۲۵پیش از میلاد به عنوان شمین فرعون از دودمان هجدهم مصر باستان حکومت کرد.
•    سِتی یکم  در فاصله سال های  ۱۲۹۰تا ۱۲۷۹ پیش از میلاد در  دودمان نوزدهم مصر  حکومت کرد. او پسر رامسس یکم از همسرش شهبانو سیتره و همچنین پدر رامسس دوم بود.
•    رامسس دوم یا رامسس کبیر در فاصله سال های ۱۲۸۰ تا ۱۲۱۳ پیش از میلاد  فرعون  دودمان نوزدهم  سرزمین مصر بود.
•    رامسس سوم دومین فرعون از دودمان بیستم در مصر باستان بود رامسس سوم پسر ست‌ناخت و ملکه تیی-مرنسه بود.
•    رامسس نهم هشتمین پادشاه دودمان بیستم مصر باستان از پادشاهی نوین بود که میان سال‌های ۱۱۱۱–۱۱۲۹ پ. م. فرمانروایی می‌کرد
•    ملکه  نفرتاریل ملکه سلسله هجدهم مصر باستان و دختر آهوتپ اول بود 
•    آمِن هوتِپ دوم  فرعون سلسله هجدهم که در فاصله سال های ۱۴۲۷ تا ۱۴۰۱ پیش از میلاد حکومت کرد.
از جمله دیگر مومیایی های سلطنتی که در این موزه به نمایش گذاشته می شوند می توان به توتموز چهارم ، آمنهوتپ سوم ، مرنپتا ، رامسس چهارم ، رامسس پنجم ، رامسس ششم و ستی دوم و ملکه مریتامون و ملکه هتشپسوت اشاره کرد.

مترجم: احسان محمدحسینی
 

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]