کد خبر : 11400 شنبه 20 تیر 1394 - 14:02:01
-تولید-گریس-شیرهای-سرچاهی-نفت-و-گاز

تولید گریس شیرهای سرچاهی نفت و گاز

سیناپرس: طراحی و ساخت گریس شیرهای سر چاهی نفت و گاز برای نخستین بار در کشور به تقاضای شرکت نفت و گاز پارس و با تلاش 33 ماهه گروه پژوهش روغن پژوهشگاه صنعت نفت، انجام شد و پس از تولید نمونه، مراحل تست میدانی آن با موفقیت به پایان رسید.

 مهندس الهه پورضیایی، مدیرگروه پژوهش روغن پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن بیان مطلب فوق ‌درباره این دستاورد ملی گفت: در جهان بسیاری از کشورها به دنبال به دست آوردن فرمولاسیون بسیار پیچیده و ساخت این گریس با کیفیت هستند که مرغوبترین نوع آن متعلق به یک شرکت اروپای غربی است.

وی افزود: گروه پژوهش روغن پژوهشگاه صنعت نفت نیز بر اساس نیاز صنعت نفت و گاز کشور به این محصول، توانسته است برای نخستین بار در کشور، با طراحی مولکول روغن پایه سنتزی این گریس، به فرمول پیچیده آن دست یافته و مراحل تست میدانی گریس را با موفقیت به پایان برساند.

مدیر گروه پژوهش روغن، درباره روغن پایه سنتزی گریس یاد شده به عنوان نکته مهم و اساسی این پژوهش، توضیح داد: روغن پایه سنتزی که در ساخت گریس مورد نیاز به کار رفته است، باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم حلالیت در حلال‌های نفتی،‌ گازهای همراه با نفت و همچنین قابلیت شسته نشدن در آب اشاره کرد.وی، کاربرد این گریس را در روانکاری شیرهای سر راهی چاه‌های نفتی و به طور کلی آب بندی انواع لوله‌های انتقال مواد هیدروکربوری نام برد و اشاره کرد: عملکردهای دشوار و شرایط سختی چون 200 بار فشار، 80 درجه گرما، ‌وجود گازهای خورنده، آب شور و انواع هیدروکربورها، پایداری این گریس را به چالش می‌کشند. خوشبختانه با انجام تست میدانی (حدود 6 ماه و 15 روز) و مقایسه خواص شیمیایی فیزیکی نمونه اصلی و نمونه ساخته شده در گروه پژوهش روغن، مشاهده شد که دو نمونه بسیار به یکدیگر شباهت دارند.

پورضیایی اضافه کرد: به گفته تکنسین‌های مناطق عملیاتی صنعت نفت و گاز کشور، گریس‌های متفرقه (به غیر از نمونه اروپایی) مورد استفاده در شیرهای نفت و گاز از یک تا سه ماه به طور کامل از بین رفته و حل می‌شوند، این در حالیست که گریس یاد شده در تست میدانی و پس از گذشت بیش از 6 ماه، مانند همتای انگلیسی خود بدون تغییر باقی مانده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]