رئیسی:

انجام تست ها باید هدفمند و هوشمند باشد

کد خبر : 113972 پنج شنبه 30 بهمن 1399 - 14:48:01

معاون بهداشت وزارت بهداشت، با اشاره به چالش هایی که در مسیر انجام تست ها وجود دارد، گفت: انجام تست ها باید هدفمند و هوشمند باشد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت در جریان هجدهمین آئین پویش ره سلامت و مراسم افتتاح پروژه ICERP تجهیزات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی گفت: با توجه به تغییرهای ژنتیکی و جهش‌های ویروس کرونا نیاز داریم که سریع ردیابی کرده و بدانیم تغییر ژنتیک ویروس چیست. این موضوع روی ساخت واکسن مؤثر است. کشوری که در حال ساخت واکسن کرونا است، به علت تحریم‌ها به تکنولوژی دسترسی ندارد و این یک موضوع عجیب است که نیاز به رسیدگی دارد.

وی افزود: به محض اینکه بحث کووید ۱۹ مطرح شد، وزیر بهداشت کمیته‌ای برای آزمایشگاه‌ها تشکیل داد که شامل انستیتو پاستور و آزمایشگاه مرجع سلامت و مدیریت شبکه و آزمایشگاه رفرنس غذا و دارو و هیأت امنای ارزی بود. زمانی که کرونا در کشور مطرح شد، تحت تأثیر مشکلاتی که به علت تحریم‌ها داشتیم، با ظرفیت ۱۰ تست در روز در انستیتو پاستور و بر اساس تجربه‌ای که برای تشخیص سارس داشتیم، کار را آغاز کردیم.

رئیسی ادامه داد: سپس دانشمندان داخلی در انستیتو پاستور، تست‌ها را اختصاصی‌تر کردند. به مرور ظرفیت تست به ۵۰ مورد رسید و سپس آزمایشگاه دانشکده بهداشت نیز اضافه شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در تاریخ ۱۹ فوریه تعداد تست‌ها به ۲۰۰ مورد رسید و پس از آن توانستیم کیت‌های مختلفی فراهم کنیم و به ۲ تا ۳ هزار تست در ۱۵ ماه می‌رسیدیم. در حال حاضر ۳۶۳ آزمایشگاه برای کرونا در کشور داریم که ۲۲۱ مورد در بخش خصوصی و ۱۰۹ مورد مربوط به وزارت بهداشت و ۳۳ مورد در سایر بخش‌های دولتی است.

وی ادامه داد: توسعه مراکز آزمایشگاهی فقط کافی نیست و نیاز است که همه آزمایشگاه‌ها زیر نظر یک مدیریت و رهبری واحد کار کنند. در نتیجه یکی از اهداف ما این بود که رهبری همه آزمایشگاه‌ها را تقویت کنیم. زیرا همه آزمایشگاه‌ها برای تبادل داده‌ها باید با یکدیگر کار کنند.

رئیسی خاطرنشان کرد: نکته بعدی، تاکید بر کیفیت تست‌ها بود. زیرا متوجه شدیم که مهارت در نمونه گیری یکی از نقاط قوت و همچنین یکی از نقاط ضعف است. در نتیجه آموزش‌ها برای افراد نمونه گیر نیز انجام شد.

معاون بهداشت وزوزارت بهداشت گفت: در بخش خصوصی و دولتی نظارت بر منابع انسانی در مورد کیفیت کار هم یکی از اهداف بود. افرادی که با این ویروس خطرناک کار می‌کنند و در خط مقدم حضور دارند، همکاران ما در آزمایشگاه‌ها با این ویروس خطرناک کار می‌کنند. نیاز بود که پروتکل‌های بسیار ایمن داشته باشیم تا خیال این همکاران ما راحت باشد.

وی گفت: اقدام دیگری که انجام شد این بود که قسمت R&D مشغول به کار بود و شرکت‌های دانش بنیان نیز همزمان مشغول کار بودند تا بتوانیم روی پای خود بایستیم و بی‌نیاز باشیم. شرکت‌های دانش بنیان به سمت ساخت کیت‌های مولکولی رفتند.

رئیسی بیان کرد: در بحث آزمایشگاه فقط نباید به فکر کووید ۱۹ باشیم و باید زیرساخت مورد نیاز برای پیامدهای آتی را هم آماده کنیم.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: یکی از اهدافی که همواره دنبال کردیم این بود که تست‌ها باید هدفمند و هوشمند باشد. یعنی بدانیم از چه گروه هدفی تست می‌گیریم. شعار ما این بود که اگر می‌خواهیم تست انجام بدهیم فقط برای این‌که تست انجام داده باشیم، به درد نمی‌خورد و باید با برنامه تست بگیریم و بدانیم چه استفاده‌ای از آن می‌کنیم.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]