علم در 15 آذرماه؛

روزجهانی خاک

کد خبر : 110277 شنبه 15 آذر 1399 - 00:37:22

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روزجهانی خاک

در جلسه شصت و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل متحد درتاریخ بیستم دسامبرسال 2013 بعد از به رسمیت شناختن پنجم دسامبر به عنوان روز جهانی خاک، سال 2015 نیز به عنوان سال بین المللی خاک اعلام شد. هدف از این روز، بالا بردن آگاهی جهانی نسبت به اهمیت خاک برای امنیت غذایی، کشاورزی، و همچنین در کاهش تغییرات آب و هوا، کاهش فقر و توسعه پایدار است.هدف از روز جهانی خاک مبارزه با آلودگی های خاک است که مواد غذایی ،آب و هوا را نیز آلوده می کند.گفتنی است با افزایش جمعیتی که انتظار می رود تا سال 2050 به 9 میلیارد برسد، آلودگی خاک یک مشکل جهانی است.

  • روز حسابدار

۱۵ آذر هر سال روز حسابدار در ایران است. این روز در گردهمایی ۱۳ آذر ۱۳۸۶ نهادهای حسابداری ایران شامل انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران - به عنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک - انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی، و سازمان حسابرسی به این عنوان نام‎گذاری شد.فدراسيون بين المللي حسابداران(IFAC) در سال 2007 و در سي امين سالروز تاسيس خود دومين يكشنبه ماه دسامبر (اواخر آذر) هرسال را به عنوان هفته جهاني حسابداري انتخاب و به تمام اعضاي خود در سراسر جهان پيشنهاد كرده كه در اين هفته با برگزاري مراسم ويژه اي از حسابداران تجليل به عمل آورند و از سوي ديگر حرفه حسابداري و نقش حسابداران را در فعاليتهاي اقتصادي و اجتماعي به عموم بشناسانند.

اين فدراسيون هرسال از دبيركل جوامع حرفه اي عضو براي گردهمايي در يكي از كشورها و به ميزباني انجمن يا جامعه آن كشور دعوت به عمل مي آورد. اين فدراسيون داراي 163 انجمن حرفه اي عضو از 125 كشور جهان است و جمعا حدود 5/2 ميليون نفر از حسابداران را نمايندگي مي كند.

  • روز جهانی خيرين و داوطلبان

روز جهانی داوطلبان هر ساله در تاریخ 5 دسامبر مطابق 14 آذر در همه کشور های جهان برگزار شده و به طور قانونی توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته می شود. در این روز داوطلبین در زمینه های مختلف گرد هم آمده و فعالیت های خود را اعلام می دارند.

  • تولد ورنر کارل هایزنبرگ

ورنر کارل هایزنبرگ متولد ۵ دسامبر  ۱۹۰۱ بود. وی فیزیکدان آلمانی و برندهٔ جایزه نوبل فیزیک و یکی از بنیانگذاران فیزیک کوانتومی بود.وی ۱ فوریه ۱۹۷۶ (۷۴ سال) درگذشت.

  • درگذشت رابرت واتسون-وات

رابرت واتسون-وات  متولد ۱۳ آوریل ۱۸۹۲ بود. یک فیزیک‌دان اسکاتلندی بود. بسیاری او را مخترع رادار می‌دانند؛ هرچند که در حقیقت اختراع رادار را نیز مانند بسیاری از فناوری‌های دیگر نمی‌توان به شخصی خاص نسبت داد، زیرا اختراع رادار (به صورت بسیار اوّلیّه) کار فردی غیر از رابرت واتسون-وات بود، و کاری که واتسون-وات کرد توسعه و بهبود رادار بود. یکی دیگر از اختراعات مهم او دستگاه ماکروویو است. وی ۵ دسامبر ۱۹۷۳ درگذشت.

  • درگذشت ولادیسلاو ریمونت

ولادیسلاو ریمونت متولد  ۷ مه ۱۸۶۷ بود. وی یک رمان‌نویس لهستانی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۲۴ بود. بهترین و شناخته شده اثر او رمان چهار جلدی Chłopi (دهقانان) است. این رمان که وقایع غم انگیز در زندگی یک خانواده دهقان را به تصویر می‌کشد، شاهکار ریمونت به حساب می‌آید و تاکنون به اکثر زبانهای زندهٔ دنیا ترجمه شده‌است.وی ۵ دسامبر ۱۹۲۵ در گذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]