محققان آلمانی خبردادند؛

تولید نوع جدیدی از شیشه مقاوم در برابر آتش سوزی

کد خبر : 109288 سه شنبه 20 آبان 1399 - 12:30:08

محققان آلمانی از تولید نوع جدیدی از شیشه خبر داده اند که علاوه بر سازگاری با محیط زیست ضخامت کمی نیز دارد و در برابر آتش سوزی نیز کاملاً مقاوم است.

در تولید این شیشه از نوعی هیدروژل جدید استفاده شده که در زمان آتش سوزی یک لایه عایق حرارتی از جنس نمک تولید می‌کند و مانع از ذوب شدن شیشه و ایجاد خسارت می‌شود.

باید توجه داشت که اگر چه در گذشته شیشه‌ها و پنجره‌های ضد حریق تولید شده‌اند، اما این کار با استفاده از ژل هایی انجام می‌شود که سرطان زا هستند. از سوی دیگر روند تولید این شیشه‌ها وقت گیر و پرهزینه است. اما فناوری جدید هیچ یک از این مشکلات را ندارد.

ایمنی بیشتر مزیت دیگر استفاده از این روش است. پنجره‌های یادشده از دو صفحه شیشه‌ای تشکیل شده‌اند که یک لایه شفاف از هیدرو ژل مبتنی بر آکریل آمید در بین آنها قرار گرفته است. هیدرو ژل یادشده به محض آتش سوزی ذوب شده و تبخیر آب موجود در آن موجب شکل گیری یک لایه نمکی محافظ می‌شود که شعله‌های آتش را متوقف می‌کند.

آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد این هیدرو ژل در برابر گرمای بیش از ۱۰۰۰ درجه به مدت حداکثر دو ساعت مقاومت می‌کند و با استفاده از آن می‌توان درب‌های ضدحریق مناسب و نسبتاً ارزان قیمت نیز تولید کرد.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]