علم در 8 آبان ماه؛

روز جهانی سکته مغزی

کد خبر : 108712 پنج شنبه 08 آبان 1399 - 00:31:11

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز جهانی سکته  مغزی

روز جهانی سکته مغزی در 29 اکتبر هر سال با هدف یادآوری طبیعت خطرناک و تعداد بالای سکته مغزی، افزایش آگاهی نسبت به پیشگیری و درمان آن و تضمین مراقبت و پشتیبانی بهتر از بازماندگان این عارضه برگزار می گردد.

در این روز، سازمان هایی در سرتاسر جهان، رویدادهایی را با تاکید بر آموزش، آزمایش و در دست گرفتن ابتکار عمل در مقابله با اثرات مخرب سکته مغزی برگزار می کنند.این رویداد سالانه برای اولین بار در سال 2006 توسط سازمان جهانی سکتته مغزی برگزار گردید و سپس این سازمان در سال 2010 این عارضه را به عنوان یک اضطرار در حوزه سلامت عمومی معرفی کرد.

  • روز جهانی پسوریازیس

این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود؛ یعنی افزایش بیش از حد سلول‌های پوستی از میزان ریختن آن‌ها.بیماری پسوریازیس مسری نیست. علت اصلی ابتلا به پسوریازیس دقیقا مشخص نیست، اما پزشکان معتقدند با سیستم ایمنی بدن و البته ژنتیک ارتباط دارد؛ به این معنی که به نسل های بعد هم منتقل می شود

8 آبان (29 اکتبر) روز جهانی پسوریازیس است. هدف از تعیین این روز جلب توجه پزشکان، بیماران و عموم مردم و اطلاع رسانی گسترده در مورد بیماری پوستی پسوریازیس است.میزان شیوع این بیماری تقریبا حدود 3 درصد است و مردان و زنان با هر نژاد و سنی در معرض ابتلا به آن قرار دارند و غالبا در سنین 15 تا 35 سالگی شیوع بیشتری دارد.پسوریازیس (ریشه لغت پسوریازیس از یک کلمه یونانی به معنای خارش است)، صدفک یا داءالصدف بیماری پوستی مزمن خودایمنی است.

  • روز نوجوان

8 آبان ماه روز شهادت محمد حسین فهمیده است. او نوجوانی 13 ساله بود که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید، به همین خاطر این روز به عنوان روز نوجوان و (بسیج دانش آموزی)  نامگذاری شد. این روز رو به  همه نوجوان های عزیز تبریک میگیم

  • درگذشت ژان لرون دالامبر

ژان لرون دالامبر متولد ۱۶ نوامبر ۱۷۱۷ در پاریس، ریاضیدان، فیزیکدان فرانسوی و همچنین فیلسوف عصر روشنگری بود.او سرپرست قسمت ریاضیات دائرةالمعارف فرانسوی بود که توسط دنی دیدرو انتشار یافت.

روشِ دالامبر در معادله موج نیز به نام خود او نامیده شده‌است.اصل دالامبر نیز که به اسم این دانشمند نامیده شده‌است، با قانون دوم نیوتون هم‌ارز است و از آن به راحتی مکانیک لاگرانژی به دست می‌آید.وی در۲۹ اکتبر ۱۷۸۳ در پاریس درگذشت.

  • درگذشت قیصر امین پور

قیصر امین‌پور متولد  ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ بود. وی نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی بود. او یکی از تأثیرگذارترین شاعران مرد در دوره انقلاب اسلامی است. اودر  ۸ آبان ۱۳۸۶ درگذشت.

.

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]