سه‌شنبه ۲۰ اکتبر- ۲۹ مهر؛

فضاپیمای ناسا بر سطح بنو فرود می آید

کد خبر : 108448 سه شنبه 29 مهر 1399 - 10:33:55

یک فضاپیمای ناسا که سفر خود را به سمت سیارک «بنو» از سال ۲۰۱۶ آغاز کرده است، امروز (سه‌شنبه ۲۰ اکتبر- ۲۹ مهر) بر سطح این سیارک فرود می‌آید.

به گزارش روزنامه دیلی میل، ناسا اعلام کرد که فضاپیمای «اوسریس رکس» (OSIRIS-REx) پس از طی فرایند دقیق فرود که چهار ساعت و نیم طول می کشد، تنها چند ثانیه بر سطح سیارک بنو فرود می آید.

این فضاپیما ساعت ۲۲ به وقت تابستانی انگلیس (ساعت ۱۷ به وقت منطقه زمانی شرقی)   امروز ۲۰ در منطقه ای به نام نایتینگل(Nightingale) در نیم کره شمالی این سیارک فرود می آید. محل فرود این فضاپیما در نیم کره شمالی سیارک انتخاب شده است زیرا در بخش شمالی صخره‌های بزرگی قرار دارد و قطر این قسمت به ۱۶ متر می‌رسد.

پس از فرود این فضاپیما، یک بازوی رباتیک نمونه هایی را از سطح این سیارک جمع آوری کرده و آنها را ذخیره می کند و سپس به زمین بازمی گردد. کل اقامت این فضاپیما بر سطح سیارک بنو تنها ۱۰ ثانیه است و انتظار می رود که سفر بازگشت این فضاپیما به زمین ۳ سال طول بکشد.
محققان امیدوار هستند که این ماموریت درک ما را از چگونگی شکل گیری سیارات و آغاز حیات عمیق تر کرده و اطلاعات ما را از سیارک هایی که می توانند به زمین اصابت کنند، افزایش دهد.

«اوسریس رکس» (OSIRIS-REx)، نخستین مأموریت ناسا برای جمع‌آوری نمونه از یک سیارک است. فضاپیمای مذکور در سال ۲۰۱۶ میلادی به آسمان ارسال شد و در دسامبر ۲۰۱۸ به Bennu رسید طی این مأموریت هفت ساله فضاپیما به فاصله بسیار نزدیکی از سیارک رسید.

سیارک بنو میان سیاره‌های زمین و مریخ در فاصله حدود ۲۰۷ میلیون مایلی (۳۳۴ میلیون کیلومتری) از سیاره خاکی ما واقع شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]