سلفی کاوشگر مریخی تیان ون-۱ در اعماق فضا

کد خبر : 108180 سه شنبه 22 مهر 1399 - 13:52:54

کاوشگر مریخی "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) متعلق به چین، در فاصله نزدیک به ۱۵ میلیون مایل از زمین از خود یک سلفی گرفته است.

کاوشگر مریخی "تیان ون-۱" چین توسط دوربین کوچکی که از این فضاپیما بیرون زده است، از خود در فاصله ۱۵ میلیون مایلی از زمین عکس‌های سلفی گرفته و به زمین مخابره کرده است.

یک دوربین کوچک با لنزهای زاویه باز(wide-angle) در هر دو طرف، در اعماق فضا از این فضاپیما بیرون آمده است و در هر ثانیه یک تصویر گرفت و داده‌ها را به "تیان ون-۱" فرستاد و سپس این تصاویر به زمین فرستاده شد.

یکی از این تصاویر، بدنه طلایی و شش ضلعی مدارگرد مریخی "تیان ون-۱"، دو مجموعه صفحات خورشیدی نقره‌ای و سپر محافظتی مخروطی شکل این مریخ نورد را نشان می‌دهد که همگی در دل سیاهی مطلق فضای عمیق هستند و تصویر دوم نمای دورتری از این فضاپیما را فراهم می‌کند.

"تیان ون-۱" یک مأموریت جاه طلبانه است که شامل یک مدارگرد و همچنین اولین فرودگر یا سطح نشین و مریخ نورد چین است.

سازمان ملی فضایی چین این تصاویر جدید را به مناسبت روز ملی این کشور منتشر کرده است.

گفته می شود که "تیان ون-۱" روز جمعه یک مانور فضای عمیق را به پایان رسانده است و موتور اصلی این فضاپیما برای تنظیم مدار و اصلاح مسیر حرکت بیش از ۴۸۰ ثانیه روشن شده است.

"تیان ون-۱" روز جمعه ۱۸.۳ میلیون مایل (۲۹.۴ میلیون کیلومتر) از زمین فاصله داشته است و تا آن لحظه ۱۱۶.۸ میلیون مایل(۱۸۸ میلیون کیلومتر) را طی کرده بوده است.

"تیان ون-۱" قبلاً دو مانور اصلاح مسیر کوچکتر را در طول سفر به مریخ انجام داده بود که دومی در ۲۰ سپتامبر انجام شد.چینی ها ابزارهای این فضاپیما را در حین پرواز آزمایش کرده و آنها را سالم ارزیابی کرده اند.

"تیان ون-۱" در تاریخ ۲۳ ژوئیه با موشک "لانگ مارچ ۵" به فضا پرتاب شد. این فضاپیما در ماه فوریه به مریخ خواهد رسید و وارد مدار این سیاره می‌شود و تلاش برای فرود مریخ نورد، در ماه آوریل انجام خواهد شد.

مریخ نورد شش چرخی "تیان ون-۱" با انرژی خورشیدی کار می‌کند و به گونه‌ای طراحی شده است تا برای ۹۰ روز مریخی معادل ۹۳ روز زمینی بر روی سطح مریخ به فعالیت بپردازد.

انتظار می‌رود مدارگرد "تیان ون-۱" که هفت محموله علمی را حمل می‌کند، تحقیقات خود را برای یک سال مریخی یا دو سال زمینی انجام دهد و در عین حال به عنوان یک رله یا تقویت کننده ارتباطی بین مریخ نورد و زمین عمل کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]