کد خبر : 107870 چهارشنبه 16 مهر 1399 - 09:30:34
جراحی-از-راه-دور-با-تلفیق-اینترنت-5G-و-ربات

فن آوری و تکنولوژی به کمک پزشکان می آیند:

جراحی از راه دور با تلفیق اینترنت 5G و ربات

سیناپرس: پزشکان چینی موفق شدند تا با کمک یک ربات جراح و اینترنت 5G، بیمار مبتلا به نوع وخیم سرطان مثانه را سه هزار کیلومتر دورتر مورد جراحی قرار دهند. این فناوری می تواند ارائه خدمات پزشکی به مناطق دورافتاده را تسهیل کند.

یک تیم پزشکی چینی با کمک یک ربات جراحی و با استفاده از اینترنت 5G در داخل این کشور، عمل جراحی سیستکتومی رادیکالی از راه دور را روی یک بیمار انجام داده است.

سیستکتومی یا مثانه‌ برداری یک اصطلاح پزشکی است که به عمل جراحی برداشتن کل عضو مثانه یا بخشی از آن از طریق یک برش در بخش تحتانی شکم گفته می‌شود. مهمترین علت سیستکتومی درمان سرطان مثانه است.

پروفسور نیو هایتائو (Niu Haitao) با بیمارستان وابسته به دانشگاه چینگدائو (Qingdao) در استان شاندونگ در شرق چین با بهره گیری از کنسول اصلی دست بسیار ریز (Micro Hand)، جدیدترین نسل روبات جراحی چین، از راه دور در حدود سه هزار کیلومتر، عمل جراحی را در اتاق عملی در بیمارستان مردمی منطقه Xixiu در آنشون (Anshun) در استان گوئیژو (Guizhou) واقع در جنوب غربی چین با موفقیت انجام داد.

این ربات با دقت، حرکات پزشک را تکرار کرده و ضایعات را در ناحیه مورد نظر از بین برد. در همان زمان استفاده از فناوری تصویر برداری هولوگرافی (تصویر سازی سه بعدی)، پروفسور هایتائو را قادر ساخت تا با بیمار و کارکنان پزشکی تقریباً بدون هیچ گونه تأخیر زمانی تعامل داشته باشد. بیماری که مورد این عمل جراحی قرار گرفت، مبتلا به نوع وخیم سرطان مثانه بوده که نیاز شدیدی به عمل جراحی داشته است. عمل جراحی مذکور بدون هیچ گونه خونریزی یا عارضه دیگری به راحتی و با موفقیت انجام شد.

به طور کلی می توان گفت، جراحی از راه دور با کمک ربات جراح و با استفاده از اینترنت شبکه 5G می تواند به بیماران در صرفه جویی در وقت، هزینه سفر و اقامت و بهبود مراقبت های بهداشتی در مناطق دور افتاده کمک کند.

مترجم: فاطمه کردی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]