کد خبر : 10761 سه شنبه 09 تیر 1394 - 17:48:26
تولید-الکتریسیته-از-دیوار-حایل-صوتی-بزرگراه

تولید الکتریسیته از دیوار حایل صوتی بزرگراه

محققان دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند موفق به توسعه روشی شده اند که می تواند از دیوار حایل صوت بزرگراه، نیروی الکتریسیته تولید کند.

به گزارش ایرنا از ساینس، در این طرح، دیوارهای صوتی نه تنها شکل و ظاهر بهتری خواهند داشت، بلکه به یک ژنراتور خورشیدی تبدیل می شوند. 

این پروژه که SONOB نام دارد، نشان می دهد که یک کیلومتر (معادل 0.62 مایل) دیوار حایل صوت، قادر به تامین برق 50 خانه، به مدت یکسال است یا می تواند انرژی مورد نیاز برای طی مسافت 900 هزار کیلومتر یک ماشین الکتریکی را تامین کند.

این پروژه پتانسیل فوق العاده ای دارد و قادر به تامین منظم برق، حتی در روزهای ابری است. 

متخصصان هلندی بر این باورند که این پروژه در صورت توسعه می تواند برق مورد نیاز هلند را تامین کند و از انتشار گازهای گلخانه ای جلوگیری کند.

متاسفانه در سال گذشته، بر اساس بررسی محققان موسسه اقیانوس شناسی Scripps سن دیه گو در آمریکا، میزان دی اکسید کربن اتمسفر به بیشترین مقدار خود در 800 هزار سال گذشته رسید. میانگین دی اکسید کربن زمین توسط 80 پایگاه در سراسر دنیا اندازه گیری می شود. آمار گزارش شده از این پایگاه ها نشان می دهد که این میزان بین سال های 2012 تا 2013 ، 1.5 درصد افزایش یافته است. 

افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن مهمترین عوامل گرم شدن کره زمین هستند. 

اشتعال سوخت های فسیلی مهمترین منبع تولید گازهای گلخانه ای محسوب می شوند؛ بنابراین استفاده از انرژی پاک یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از آلودگی هوا و افزایش دمای زمین است. 
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]