کد خبر : 107284 پنج شنبه 03 مهر 1399 - 16:48:32
میکروب-ها-درگذشته-با-تنفس-آرسنیک-زندگی-می-کردند

میکروب ها درگذشته با تنفس آرسنیک زندگی می کردند

در حالی که اکسیژن تنها حدود 2.4 میلیارد سال پیش روی سیاره ما ظاهر شده، اکنون مشخص شده است که میکروب ها پیش از آن با تنفس آرسنیک زندگی می کرده اند.

 وقتی به سیاره زمین فکر می کنیم، نمی توانیم آن را بدون اکسیژن تصور کنیم. با این حال سیاره ما همیشه این قدر مهمان نواز نبوده و اکسیژن فقط حدود 2.4 میلیارد سال پیش بر روی آن ظاهر شده است.

مطالعه اخیر توسط محققان دانشگاه "کنتیکات"(Connecticut) انجام شده و توضیح داده است که قبل از روزهایی که اکسیژن بر روی زمین پدیدار شود، میکروب های زمین به لطف آرسنیک زنده مانده اند. یعنی همان ماده ای که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی(WHO) می تواند باعث سرطان شود و در اثر استفاده طولانی مدت سمی باشد.

چرخه اکسیژن که گیاهان و برخی از میکروب ها از آن استفاده می کنند، آب، نور خورشید و دی اکسید کربن را می گیرد و سپس آنها را به کربوهیدرات ها و اکسیژن تبدیل می کند. این موجودات توسط موجودات دیگری که برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند، مصرف می شوند و این چرخه ادامه می یابد.

اما همانطور که این مطالعه اشاره می کند، زمین نیمی از عمر خود را فاقد اکسیژن بوده است. بنابراین این موجودات چگونه زنده مانده اند؟

"پیتر ویشر" سرپرست این مطالعه و استاد علوم دریایی و علوم زمین دانشگاه "کنتیکات" تصمیم گرفتند که به این سوال پاسخ دهند.

چندین نظریه در مورد چگونگی ادامه زندگی بر روی زمین در روزهای قبل از دسترسی به اکسیژن وجود دارد، اما هیچکدام "ویشر" را متقاعد نکرد.

آرسنیک از سال 2008 در فهرست مواد بالقوه برای این پدیده وارد شد و در سال 2014 "ویشر" و همکارانش شواهد بیشتری از فتوسنتز مبتنی بر آرسنیک کشف کردند.

آنها یک بستر میکروبی فعال در صحرای آتاکاما در شمال شیلی پیدا کردند که دستیابی به موفقیت مهمی محسوب می شد، چرا که این میکروب ها در جایی که به دلیل شرایط خشن آب و هوایی و حضور اشعه ماوراء بنفش، کاملاً فاقد اکسیژن است، ساکن هستند. جایی که مکان ایده آلی برای مقایسه با شرایط روزهای اولیه زمین است.

"ویشر" گفت: حدود 35 سال است که روی بسترهای میکروبی کار می کنم و این تنها سیستم روی زمین است که می توانم یک اجتماع میکروبی پیدا کنم که در غیاب اکسیژن کاملا کار می کند.

فقط در زمین نیست که از این نوع تجهیزات برای انجام چنین تحقیقاتی استفاده می شود. "ویشر" خاطرنشان کرد که مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) از ابزاری مشابه در سیاره سرخ برای جستجوی زندگی میکروبی در مریخ استفاده خواهد کرد. این مطالعه در مجله Nature Communications Earth & Environmenton Tuesday منتشر شده است.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]