کد خبر : 105432 شنبه 25 مرداد 1399 - 04:08:19
دستمال‌کاغذی-یا-پارچه‌ای؟

با توجه به شیوع بیماری کرونا؛

دستمال‌کاغذی یا پارچه‌ای؟

سیناپرس: دستمال‌های کاغذی به دلیل یک‌بارمصرف بودن نسبت به دستمال‌های پارچه‌ای بهداشتی تر هستند چراکه میکروب‌ها اعم از ویروس یا باکتری در دستمال‌های پارچه‌ای نفوذ کرده و ممکن است پس از شست و شو از بین نروند و به دست‌ها منتقل شوند.

ممکن است برای بسیاری از مردم این سوال مطرح شود که در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا و رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از گسترش هرچه بیشتر آن، کدام عمل درست است، استفاده از دستمال‌های کاغذی یا استفاده از دستمال‌های پارچه‌ای؟

گروهی دستمال‌های پارچه‌ای را بهداشتی تر می‌دانند در حالی که گروهی دیگر به دلیل یک‌بارمصرف بودن دستمال‌های کاغذی، این‌گونه دستمال‌ها را بهداشتی تر و بهتر تشخیص می‌دهند.

دستمال‌های پارچه‌ای برای محیط زیست زمین نامناسب هستند. مطالعه‌ای در سال 2012 میلادی توسط مشاوران محیط زیست اکوسیستم آنالیتیکس (Analytics) انجام شد که نشان می‌دهد تولید گازهای گلخانه‌ای و آلودگی ناشی از تولید دی اکسید کربن هنگام تولید یک دستمال پارچه‌ای از جنس پنبه، نسبت به دستمال‌های کاغذی یک‌بار مصرف بیشتر است.

بر اساس تحقیق و بررسی پژوهشگران، هنگامی‌که ترشحات دهان و بینی به دستمال‌های پارچه‌ای منتقل می‌شوند، میکروب‌ها در بافت‌های پارچه نفوذ می‌کنند و حتی ممکن است با شست و شوی آن، مقداری از آن باقی‌مانده و در تماس دوباره این دستمال‌ها، میکروب‌های آن به دستان فرد منتقل‌شده و از این طریق به مکان‌ها و انسان‌های دیگر انتقال پیدا کنند.

اگر این میکروب‌ها ویروسی باشند، پروتئین موجود در پوست فرد می‌تواند از خشک شدن آن‌ها جلوگیری کند و اگر باکتری باشند، رطوبت اضافی می‌تواند به رشد آن‌ها کمک کند. در این زمان می‌توان از دستمال‌های کاغذی و یک‌بارمصرف استفاده کرد تا پس از مصرف، دور ریخته شوند.

علاوه بر این، دستمال‌های پارچه‌ای برای محیط زیست زمین نامناسب هستند. مطالعه‌ای در سال 2012 میلادی توسط مشاوران محیط زیست اکوسیستم آنالیتیکس (Analytics) انجام شد که نشان می‌دهد تولید گازهای گلخانه‌ای و آلودگی ناشی از تولید دی اکسید کربن هنگام تولید یک دستمال پارچه‌ای از جنس پنبه، نسبت به دستمال‌های کاغذی یک‌بار مصرف بیشتر است.

دستمال‌های پارچه‌ای به دلیل استفاده مجدد و چندباره، نیاز به تعداد کمتر با فضا کمتری برای نگهداری از آن‌ها خواهد بود در حالی که برای استفاده از دستمال‌های کاغذی به دلیل یک‌بار مصرف بودن، نیاز به خرید تعداد بالا و فضای بیشتر برای نگهداری آن‌ها است.

در مجموع با توجه به مزایای هر کدام از دستمال‌های پارچه‌ای و کاغذی می‌توان گفت، دستمال‌های کاغذی یک‌بارمصرف بهداشتی تر از دستمال‌های پارچه‌ای هستند. بنابراین در این دوران همه گیری توصیه می‌شود تا از دستمال‌های بهداشتی تر استفاده شود تا امنیت جانی افراد خانواده تأمین شود.

مترجم: مریم عالمی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • کوهستانی یکشنبه 26 مرداد 1399 - 09:05:19
    صدرصد دستمال کاغذی با این اوضاع.البته بودجه هم مهمه و بهداشتی بودن دستمال

[کد امنیتی جدید]