کد خبر : 10516 شنبه 06 تیر 1394 - 12:52:37
سومین-تلاش-اسپیس-ایکس-در-راه-بازیابی-راکتهای-فضایی

سومین تلاش اسپیس ایکس در راه بازیابی راکتهای فضایی

شرکت اسپیسX بار دیگر تلاش می کند تا بخش اصلی راکت فالکون ۹ را که فردا راهی ایستگاه فضایی بین المللی می شود پس از پرتاب بازیابی کند.

 این سومین تلاش شرکت  اسپیسX در راه بازیابی راکت فالکون ۹ است. قرار است بخش اصلی یا همان بخش نخست راکت پس از پرتاب و جداشدن قسمتی که تحت عنوان کپسول باری شناخته می شود بر روی سکوی شناوری در اقیانوس فرود آید.

این شرکت در دو فرود قبلی موفقیتی به دست نیاورده است. در نخستین مرتبه راکت با سرعتی بیش از حد مورد نظر به سکو برخورد کرد و منهدم شد و در تلاش دوم نیز راکت تعادل خود را در فرود عمودی از دست داده و سرنگون شد.

راکت فالکون ۹ در این مأموریت کپسول باری «اژدها» را با خود به فضا می برد. این کپسول که پس از نزدیک به دو روز به ایستگاه فضایی بین المللی ملحق می شود حامل تجهیزات و مواد غذایی برای ساکنان این ایستگاه است. قرار است این پرتاب در ساعت ۱۴ و ۲۱ دقیقه به وقت گرینویچ و برابر با ۱۸ و ۵۱ دقیقه فردا به وقت تهران از مرکز پرتابهای فضایی کیپ کاناورال فلوریدا انجام شود.

بر اساس زمانبندی از پیش صورت گرفته، دقایقی پس از پرتاب، بخش نخست راکت از سیستم درحال پرتاب جدا شده و با فعال شدن سیستم موتوری مخصوص آن تلاش می شود تا فرود عمودی بر روی سکوی شناور در اقیانوس اطلس داشته باشد.

درحالی که نگاه همگان به موفقیت  اسپیسX​ در بازیابی راکت است اما هدف نخست در این مأموریت ارسال بی خطر فضاپیمای باری اژدها به ایستگاه فضایی بین المللی است. این فضاپیما ۱۸۱۴ کیلوگرم بار را که شامل غذا، انواع سیستمها و تجهیزات علمی است با خود به این ایستگاه می برد.

به گزارش مهر ،قرار است این شرکت در قالب قراردادی به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار با ناسا ۱۲ مأموریت از این دست را انجام دهد و پرتاب فردا هفتمین آنها محسوب می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]