تریاک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

کد خبر : 104962 یکشنبه 12 مرداد 1399 - 09:30:18

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تریاک ماده‌ای بسیار قوی‌تر از سیگار است که قدرت سرطان زایی و مرگ و میر ناشی از آن را بیشتر می‌کند.

دکتر رضا ملک زاده روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مصرف تریاک می تواند سرطان هایی مانند ریه، مری، لوزالمعده، معده، مثانه، حنجره و حتی مغز را ایجاد کند. این موضوعی است که به زودی سازمان جهانی بهداشت نیز آن را تایید و اعلام می کند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مواد مخدر از طریق اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و در ارگان های مختلف بدن تاثیرگذار است.

وی گفت: افراد دیابتی مصرف کننده تریاک، بیشتر از سایر بیماران دیابتی دچار مرگ زودرس می شوند و در صورتی که دیابتی ها تریاک مصرف کنند، زودتر جان خود را از دست می دهند.

ملک زاده به باورهای کاملا غلط درباره شفابخشی تریاک اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب شده که سالانه شاهد مرگ‌های فراوان ناشی از بیماری‌های مرتبط با مصرف مستمر این ماده مخدر باشیم، اما تحقیقات ما نشان داد تمام باورها درباره شفابخشی تریاک نه تنها باطل، بلکه مصرف مستمر آن مرگبار است.

وی تاکید کرد که بسیاری از مردم و حتی پزشکان هنوز فکر می کنند تریاک ماده خوبی است و اثرات درمانی بر بدن دارد که باوری بسیار اشتباه و خطرناک است.

ملک زاده با اشاره به اینکه برخی افراد طولانی مدت به صورت تفننی و تفریحی تریاک استفاده می کنند، ادامه داد: ۱۰ درصد ایرانی های بالای ۴۰ سال به صورت تفننی تریاک مصرف می کنند و در برخی از مناطق کشور این مقدار به حدود ۱۸ درصد هم می رسد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]