علم در 12مردادماه:

درگذشت کمال الدين فارسي

کد خبر : 104930 یکشنبه 12 مرداد 1399 - 00:42:17

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • درگذشت کمال الدين فارسي

كمال الدين فارسي رياضي‏دان و فيزيك‏دان ايراني در جواني براي كسب علم و فضيلت به سفر پرداخت تا از دانش استادان برجسته‏ي عصر خود،بهره گيرد. با اين كه مدت عمر او كوتاه بود، اما آثار بديعي در رياضيات و نورشناسي بر جاي گذاشت. مهم‏ترين اثر به جا مانده ازكمال الدين فارسي، رساله‏ي تَذكِرَةُ الاحباب مي‏باشد كه در مورد نظريه‏ي اعداد، تحرير شده است.

مطالعه و بررسي اين رساله نشان مي‏دهدكه او رياضي‏داني مبتكر و صاحب انديشه‏اي نو و دقيق بوده است. از ديگر آثار اين رياضي‏دان ايراني، مي‏توان به كتاب تنقيح المناظر اشاره كرد كه هنوز هم به عنوان يك كتاب مرجع مورد استفاده‏ي پژوهشگران است.

  • درگذشت محسن بدیع

محسن بدیع متولد 1287 بود. وی تهیه کننده، فیلمبردار و پیشگام صنعت لابراتوار فیلم در ایران بود که با ابداع روش‌ها و دستگاه‌های خودساخته کوشید بخشی از کمبودهای فنی سینمای ایران را جبران کند تا تحولی بزرگ در این صنعت به وجود آورد که استفاده از تلاش فردی و ذوق و ابتکار شخصی‌اش نیز باعث شد که او را پدر لابراتوارهای ایران بنامند.وی تا آخرین سال‌های زندگیش در امور لابراتوار فیلم در استودیو خود فعالیت داشت تا اینکه سرانجام  در ۱۲ مرداد ۱۳۶۸ خورشیدی در تهران درگذشت.

  • درگذشت جواد بديع ‏زاده

جواد اناري كه بعدها به بديع ‏زاده مشهور شد در سال 1280 ش در تهران به دنيا آمد و به سبب صداي خوشي كه داشت به خوانندگي روي آورد. بديع‏ زاده اولين خواننده‏اي است كه ترانه ‏هايش را خودش ساخته است. وي از آغاز تأسيس راديو، شروع به فعاليت در آن نمود و با اركسترهاي راديو همكاري داشت. بديع‏ زاده كه عضو شوراي موسيقي بود، آثار بسياري از خود به يادگار گذاشت. او به رديف موسيقي ايران، آشنايي داشت و نخستين صفحه صداي بديع‏ زاده در سال 1304 ضبط شد. وي به هنگام فوت، 78 سال داشت.

  • درگذشت الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل متولد    ۳مارس ۱۸۴۷ بود. وی مخترع، مبتکر و دانشمند اسکاتلندی-آمریکایی بود. بل اختراعات زیادی داشته‌است اما شهرت او بیشتر به خاطر اختراع تلفن است. از دیگر اختراعات معروف وی می‌توان به فلزیاب وخرپای سه بعدی یا فضا کاراشاره کرد.او در۲ اوت ۱۹۲۲درگذشت.

  • درگذشت دني پاپن

دنی پاپن متولد  ۲۲ اوت ۱۶۴۷ بود وی  فیزیکدان معروف فرانسوی است که با وجود تحقیقات و کشفیات فراوان در نهایت تنگدستی زندگی را بسر برد. وی اولین مخترع ماشین بخار است که نیروی محرکه ماشین‌ها گردید. دیگ بخار که به نام دیگ پاپن نیز معروف است منشأ تولید نیروی محرکه اجسام متحرک می‌باشد. همچنین از این عمل در استخراج ژلاتین از استخوان استفاده نمود.او در 2 اوت ۱۷۱۲ م درگذشت.


 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]