کد خبر : 103991 دوشنبه 16 تیر 1399 - 12:02:49
تاثیر-زمان‌بندی-خواب-بر-میزان-بروز-آسم-در-نوجوانان-

پژوهشگران کانادایی مطرح کردند

تاثیر زمان‌بندی خواب بر میزان بروز آسم در نوجوانان

پژوهشگران کانادایی در بررسی جدیدی دریافتند که زمان‌بندی خواب می‌تواند میزان خطر بروز آسم را در نوجوانان تحت تاثیر قرار دهد.

بررسی جدید پژوهشگران کانادایی نشان می‌دهد احتمال ابتلا به آسم و آلرژی در نوجوانانی که ترجیح می‌دهند زمان بیشتری از شب را بیدار باشند و صبح دیر بیدار شوند، از نوجوانانی که زود به خواب می‌روند و زود بیدار می‌شوند، بیشتر است.

پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که ابتلا به آسم، ارتباط نزدیکی با ساعت درونی بدن دارد اما این نخستین پژوهشی است که ارتباط اولویت‌های خواب را با خطر بروز آسم در نوجوانان مورد بررسی قرار می‌دهد.

این پژوهش، اهمیت زمان‌بندی خواب برای نوجوانان را نشان می‌دهد و امکان پژوهش در مورد نحوه تاثیر خواب بر سلامت تنفسی نوجوانان را فراهم می‌کند.

دکتر "سوبهابراتا مویترا"(Subhabrata Moitra)، پژوهشگر "دانشگاه آلبرتا"(University of Alberta) گفت: ابتلا به آسم و بیماری‌های آلرژیک، در کودکان و بزرگسالان سراسر جهان متداول است و روز به روز به تعداد این بیماران اضافه می‌شود. ما برخی از دلایل ابتلا به آسم از جمله آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض دود سیگار را می‌شناسیم اما باید بیشتر در مورد آن تحقیق کنیم.

وی افزود: خواب و هورمون ملاتونین می‌توانند آسم را تحت تاثیر قرار دهند؛ در نتیجه ما تصمیم گرفتیم تا اولویت افراد را در بیدار ماندن و خوابیدن و تاثیر آن را بر خطر ابتلا به آسم مورد بررسی قرار دهیم.

پژوهشگران در این پروژه، ۱۶۸۴ نوجوان ۱۳ تا ۱۴ سال را مورد بررسی قرار دادند و از آنها در مورد داشتن نشانه‌های آسم یا آلرژی سوال کردند. همچنین از شرکت‌کنندگان در مورد زمان خواب و بیداری آنها پرسش‌هایی صورت گرفت. سپس پژوهشگران، پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در مورد نشانه‌های بیماری را با اولویت‌های خواب آنها مقایسه کردند. 

نتایج این بررسی نشان داد نوجوانانی که دیرتر می‌خوابند و بیدار می‌شوند، بیش از نوجوانان سحرخیز در معرض خطر ابتلا به آسم قرار دارند. همچنین نشانه‌های آلرژی در این افراد، دو برابر نوجوانان سحرخیز است.

دکتر مویترا ادامه داد: نتایج ما نشان می‌دهند که زمان خواب نوجوانان با میزان بروز آسم و آلرژی در ارتباط است.

این پژوهش، در مجله "ERJ Open Research" به چاپ رسید.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها: آسم خواب آلرژی تنفس نوجوانان
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]