کد خبر : 101692 سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 - 10:49:05
میکروبی-در-جو-هیدروژنی-سیارات-کشف-شد

شگفتنی دیگر دانشمندان؛

میکروبی در جو هیدروژنی سیارات کشف شد

بررسی‌های محققان دانشگاه ام آی تی نشان می‌دهد برخی انواع باکتری‌ها حتی در جو تمام هیدروژنی برخی سیاره‌ها قادر به تداوم حیات هستند.

این کشف موجب شگفتی دانشمندان شده و در عین حال آنها را به وجود حیات در برخی سیارات که تا پیش از این به طور قطعی غیرقابل سکونت دانسته می‌شدند، امیدوار کرده است.

از جمله باکتری‌های شناسایی شده در جو ۱۰۰ درصدی هیدروژنی دیگر سیاره‌ها می‌توان به ای کلی یا اشریشیا کلی اشاره کرد که معمولاً در روده جانوران خون گرم زندگی می‌کند و برخی از انواع آن موجب مسمومیت غذایی و اسهال می‌شوند. البته باید توجه داشت که روند بازتکثیر این باکتری در جو تمام هیدروژنی سایر سیارات کند می‌شود و علت این مساله نبود اکسیژن است.

تا پیش از این دانشمندان برای شناسایی حیات در دیگر سیارات به دنبال شناسایی سیاره‌هایی بوده اند که شرایط کلی آنها مشابه با زمین باشد ولی حالا مشخص شده این رویه کاملاً غلط است و حیات می‌تواند در سیاره‌های دیگری نیز که بسیار سرد یا گرم هستند، وجود داشته باشد.

از همین رو می‌توان امیدوار بود که گونه‌هایی از حیات در صحراهای یخ زده مریخ یا دریاچه‌هایی مملو از متان قمر تایتان مشتری وجود داشته باشد.

منبع:مهر

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]