کد خبر : 101381 دوشنبه 08 اردیبهشت 1399 - 13:04:06
پرداخت-وام-۱۲-درصدی-به-بنگاه‌ها-ممکن-شد

به شرط حفظ اشتغال :

پرداخت وام ۱۲ درصدی به بنگاه‌ها ممکن شد

شریعتمداری اعلام کرد: وام ۱۲ درصدی به شرط حفظ اشتغال موجود تا پایان سال جاری در اختیار بنگاه‌های نیازمند به منابع قرار خواهد گرفت.

وزیر تعاون در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران و کارکنان آموزش فنی و حرف‌های استانها، از پرداخت وام ۱۲ درصدی به بنگاه‌ها به شرط حفظ اشتغال، اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری و آماده سازی ۵ میلیون بسته معیشتی ۳۵۰ هزارتومانی برای نیازمندان خبر داد.

محمد شریعتمداری با بیان اینکه برای حفظ اشتغال موجود وام ۱۲ درصدی در نظر گرفته شده گفت: این وام جمعا مبلغی در حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است که به شرط حفظ اشتغال موجود تا پایان سال جاری در اختیار بنگاه‌هایی قرار خواهد گرفت که نیازمند به منابع هستند.
وی با بیان اینکه ملت ایران در مقابل تهدید‌ها مقاومت بالایی دارد و میتواند تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کند، افزود: در جریان شیوع کرونا ۱۳۸۰ مرکز با همکاری ۸ هزار و ۹۴۰ نفر از همکاران در حال تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم هستند که تا به حال ۱۲ میلیون و ۸۵۵ هزار عدد ماسک توسط سازمان فنی و حرف‌های تولید شده است. همچنین ۳۳۳ هزار و ۱۸۷ تولیدکننده موفق به تولید ۳۲۶ هزار و ۶۹۳ عدد سایر اقلام بهداشتی و بیمارستانی شده اند.
شریعتمداری همچنین با اشاره به پیش بینی‌ها مبنی بر رشد اقتصادی منفی ۱۰ درصدی در منطقه گفت: در سایر مناطق جهان نیز رشد اقتصادی منفی خواهد شد که طبیعی است ایران هم از این شرایط متاثر باشد بر این اساس لازم است تمام تلاش خود را برای حفظ و بهبود شرایط اقتصادی و تولید به کار بگیریم.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توصیه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دقت شخصی برای در امان ماندن از ابتلا به ویروس کرونا، بر ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه با همکاری صداوسیما تاکید کرد.
وی افزود: توصیه‌های فرهنگی برای مواجهه با شرایطی که حتی ممکن است به یک سبک زندگی جدید تبدیل شود ضرورت اساسی است.
شریعتمداری با اشاره به ظرفیت فضای مجازی در حوزه‌های آموزشی گفت: با استفاده از ابزار‌های گوناگون سازمان فنی و حرف‌های باید به سمتی رفت که هیچ ساعت خالی در برنامه‌های این سازمان وجود نداشته باشد.
وی با اشاره به اقشاری که در حداقل شرایط نیازمندی‌ها قرار دارند، افزود: این افراد غیر از مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که از طریق پایگاه اطلاعات اقتصادی ایرانیان و پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان انتخاب شدند و ماهیانه بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان دریافت میکنند که این مبلغ مجموعا ماهیانه در حدود ۳۵۰ میلیارد خواهد بود که در ماه مبارک رمضان دو برابر هم خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برای حفظ اشتغال موجود یک وام ۱۲ درصدی در نظر گرفته شده است ادامه داد: این وام جمعا مبلغی در حدود ۵۰ هزار تومان خواهد بود که به شرط حفظ اشتغال موجود تا پایان سال جاری در اختیار بنگاه‌هایی قرار خواهد گرفت که نیازمند به منابع هستند. از طرف دیگر حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری در نظر گرفته شده است که با تایید هیئت‌های تشخیص در سطوح استانی از طریق سازمان تامین اجتماعی این پرداخت‌ها صورت خواهد گرفت.
شریعتمداری گفت: با کمک نهاد‌های انقلابی نزدیک به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار بسته معیشتی توسط سپاه پاسداران، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، آستان قدس رضوی و هلال احمر در طول ماه مبارک رمضان در اختیار نیازمندان قرار خواهد گرفت که در کنار این‌ها امیدواریم بتوانیم یک سبد معیشتی را هم در اختیار مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دهیم.

آموزش‌های فنی با تحصیلات آکادمیک همراه شود

شریعتمداری در ادامه این جلسه با تاکید بر ضرورت ارتقای اعتبار مدارک فنی و حرف‌های گفت: فرد ماهر در جامعه باید در جایگاه مناسبی قرار بگیرد و آموزش‌های فنی نیز با تحصیلات دانشگاهی همراه شود. در این زمینه به همکاری صداوسیما برای افزایش سطح مهارت‌ها و راه اندازی نهضت مهارت افزایی نیاز داریم تا فرهنگ سازی لازم انجام شود.
وی همچنین با تاکید بر اینکه جهش تولید بدون جهش مهارت، شدنی نیست اضافه کرد: متاسفانه تعداد بالایی از خیل بیکاران از قشر دانش آموختگان هستند و کسانی که آموزش‌های فنی و حرف‌های را همراه با مهارت آموخته باشند کمتر بیکار هستند.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه معاونت اشتغال و کارآفرینی نباید بیگانه از سازمان فنی و حرف‌های عمل کند این معاونت را به همکاری با سازمان فنی و حرف‌های در زمینه صلاحیت‌های حرف‌های و مهارتی مکلف دانست.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به ضرورت ارائه آموزش‌های نوین پرداخت و گفت: یکی از الطاف الهی به کشور ما وجود دریا در شمال و جنوب کشور است که این مساله باید در برنامه‌های آموزشی فنی و حرف‌های دیده شود تا از این طریق صنایع دریایی و بندرگاهی تقویت شود.
در ادامه این جلسه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حاتم شاکرمی، معاون روابط کار این وزارتخانه گفتگویی تلفنی برقرار کرد و درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش‌های فنی و حرف‌های سوالاتی را پرسید.

پرداخت وام یک میلیون تومانی به جاماندگان تا پایان هفته

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت وام یک میلیون تومانی به جاماندگان تا پایان هفته خبر داد.
محمد شریعتمداری در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران و کارکنان آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها با اشاره به کمک‌های دولتی در شرایط کرونایی در قالب تسهیلات قرض الحسنه گفت: این تسهیلات به میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان در قالب وام‌های یک میلیون تومانی به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر پرداخت شده است.
وی افزود: همچنین تلاش می‌شود تا پایان این هفته به ۵ میلیون و ۱۸۳ هزار خانوار باقی مانده که پیامک‌های آن‌ها دریافت شده است نیز این تسهیلات ارائه شود.
شریعتمداری گفت: علاوه بر این‌ها ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، یک میلیون بسته غذایی، آستان قدس رضوی، ۴۴۵ هزار بسته حمایتی_معیشتی، هلال احمر ۲۵۰ هزار بسته و بنیاد مستضعفان ۵۰۰ هزار بسته را تا نیمه اول ماه مبارک رمضان به دست نیازمندان خواهند رساند.
وی با اشاره به ایجاد سامانه‌های مختلف برای دریافت کمک‌های خیرین افزود: کسانی که در قضیه کرونا خدمات قابل قبولی را ارائه کنند بر اساس قانون می‌تواند به عنوان هزینه‌های مالیاتی در نظر گرفته شود.


آماده سازی پنج میلیون بسته معیشتی ۳۵۰ هزارتومانی برای نیازمندان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در حاشیه این مراسم با اشاره به استفاده از امکانات سازمان فنی و حرف‌های در سراسر کشور برای تولید اقلام بهداشتی گفت: تعاونی‌ها و شرکت‌های تابع سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری نیز با تغییر خطوط تولید خود اقدامات خوبی را در جهت تامین اقلام بهداشتی و حتی دارویی انجام داده اند.
وی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر مهارت افزایی ادامه داد: برخی از این مشکلات در همین جلسه و با ایجاد تمرکز در سیاستگذاری آموزش‌های سازمان فنی و حرف‌های در سطح وزارتخانه حل و فصل شد. از سوی دیگر قرار شد تا با تشکیل زودهنگام شورای عالی مهارت‌های فنی و حرف‌های این جلسات در سال جدید به صورت هفتگی برگزار شود.
شریعتمداری با اشاره به تشکیل شورای همکاری نهاد‌های انقلابی، حمایتی و تصمیمات اخذ شده در این جلسه گفت: قرار شد تا همه از یک بانک اطلاعاتی واحد استفاده کنند به نحوی که اگر قرار است کمکی به افراد نیازمند تقدیم شود این کمک‌ها به همه آن‌ها ارائه شود و کسانی جا نمانند.
وی افزود: در مجموع بیش از پنج میلیون بسته معیشتی توسط این نهاد‌ها و با کمک خیرین و مردم در حال آماده سازی است. این بسته‌ها بیشتر شامل مواد غذایی و کالا به ارزش هر بسته ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

منبع:خبرگزاری صدا وسیما

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]