کد خبر : 100724 جمعه 22 فروردین 1399 - 10:43:41
فراخنای-زندگی-فرد-چیست؟

نقش روانشناسی رشد در بهبود وضع فرهنگی و اجتماعی کشور

فراخنای زندگی فرد چیست؟

سیناپرس: آیا تاکنون به ویژگی های مشترک خودتان با دیگر افراد خانواده، از بزرگترین فرد مثل پدربزرگ تا کوچکترین فرد تازه به دنیا آمده فکر کرده اید؟

سوال آن است که این افراد چه ویژگی های متفاوت یا مشابهی دارند؟ آیا می توان پیش بینی کرد جنین در آینده چه صفاتی خواهد داشت؟ یا اینکه هر فرد نسبت به یک سال، سه سال و شش سال گذشته خود چه تغییراتی می کند؟ انسان ها در زمان تحصیل یا بعد از آن در مرحله ازدواج و هنگام مادر و پدر شدن چه تغییراتی خواهند داشت؟ دوره سالمندی چگونه خواهد بود؟ به عبارت دیگر آیا میتوان تغییراتی را که در طول زندگی رخ می دهد شناسایی و پیش بینی کرد؟

در علم روانشناسی به شناسایی و پیشبینی تغییرات در طول زندگی «فراخنای زندگی« گفته می شود که مورد توجه روانشناسان قرار گرفته است.

روانشناسی رشد، شاخه ای از علم روانشناسی است که تلاش می کند تغییراتی را که در طول زندگی، از زمان تشکیل نطفه تا زمان مرگ، در آدمی رخ می دهد مطالعه کند. مهم است که بدانیم این تغییرات از چه نوعی است.

به طور مثال شما می دانید نسبت به گذشته تغییر کرده اید و در شش سال گذشته به طور کلی فرد متفاوتی بودید؟ حال سوال این است که برای شناخت بهتر این تفاوت کلی آیا می توان این تغییرات را طبقه بندی کرد؟

در پاسخ به این پرسش می توان جنبه های مختلف انسان را از یکدیگر تفکیک کرد. جنبه هایی از قبیل جنبه های جسمانی (بلند شدن قد)، شناختی (حل مسائل)، هیجانی (ابراز خشم)، اجتماعی (روابط با همسالان) و اخلاقی (رعایت حقوق دیگران) بر همین اساس، روانشناسی رشد دامنه گسترده ای از حیطه های رشد جسمانی، شناختی، هیجانی، اجتماعی و اخلاقی در فراخنای زندگی فرد را شامل می شود.

از این رو، روان‌شناسان رشد همواره می کوشند تا چگونگی رشد انسان را در طول زمان تعیین کنند. برای تحقق این امر باید رفتار افراد در سنین مختلف به دقت مورد مشاهده قرار گیرد و سپس بر اساس دو الگوی عمومی و اختصاصی بررسی شود.

یکی از مهمترین اهداف روان‌شناسی رشد این است که حاصل مطالعات توصیفی و تبیینی خود را در مورد رشد در جهت مثبت رشد انسان به کار گیرد و رشد انسان‌ها را به حداکثر برساند.

بر این اساس نکته مورد توجه این است که با توجه به اینکه هر فردی در سنین خاص و در طول زندگی خود، رفتارهای خاصی را بروز می‌دهند. از این رو، با بررسی که از زمان قبل از تولد تا قبل از بلوغ او انجام می گیرد، به این نتیجه می ‌رسیم که شخصیت فرد در طی زمان شکل گرفته ومتاثر از عوامل مختلف است.

با علم به این نکات و با کمک روانشناسی رشد می‌ توان بر اساس خصوصیات شخصیتی و رفتاری کودکان در هر سنی تعلیم و تربیت را پایه‌ ریزی کرده و با توسل به این روش گامی موثر در راستای بهبود وضع فرهنگی و اجتماعی کشور برداشت.

تالیف: ندا جوادهراتی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]