کد خبر : 100338 دوشنبه 11 فروردین 1399 - 11:41:46
سریعترین-تست-تشخیص-کرونا-ساخته-شد

توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)؛

سریعترین تست تشخیص کرونا ساخته شد

سیناپرس: پروفسور جکییینگ به همراه تیم خود در آزمایشگاه نانوزیستی در A*STAR کیت تستی ابداع کردند که میتواند در مدت 5 دقیقه ویروس کرونا را شناسایی کند.

پروفسور جکی­یینگ، برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 و رییس آزمایشگاه نانوزیستی، که به خاطر تلاش­ها و دستاوردهایش در زمینه ساخت مواد و سیستم­های پیشرفته نانو، مواد زیستی با ساخت نانویی و سیستم­های زیستی مینیاتوری شده از برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) است، کیت تستی را ارائه کرده که قادر به تشخیص ویروس کرونا در مدت زمان 5 دقیقه است.

از آنجایی که در همه کشورهای جهان، آزمایش به منظور تشخیص اولیه بیماری کووید 19 و جداسازی فوری بیماران مبتلا به این ویروس بسیار حایز اهمیت است؛ پروفسور یینگ و تیم او کیت تشخیص ویروس کرونا را در آزمایشگاه نانوزیستی سنگاپور تولید کردند.

به نقل از روزنامه استریتس تایمز، این کیت در صورت تأیید و دریافت مجوز، سریعترین تست تشخیص کووید19 در جهان خواهد بود.

برای انجام این تست با استفاده از یک سُواب از ترشحات تنفسی فرد مشکوک به ابتلا نمونه­گیری می­شود تا ماده ژنتیکی ویروس (RNA) مورد بررسی قرار گیرد. سپس با استفاده از یک دستگاه قابل حمل، نمونه مورد بررسی قرارگرفته و با به­کارگیری روش سریعی که پروفسور یینگ و تیمش آن را Cepat  ( به معنی فوری به زبان مالایی) نامیدند، نتیجه تست پس از مدت 5 تا 10 دقیقه مشخص می­شود.

پروفسور یینگ اظهار داشت: ما در بیمارستان زنان و کودکان KK، با استفاده از نمونه­های واقعی بیماران اعتبارسنجی بالینی اولیه این کیت را انجام داده و حساسیت و دقت این تست را ارزیابی نمودیم.

در صورت تأیید نهایی، می­توان با بهره­گیری از این فناوری، امکان استفاده از این کیت­های تشخیص را در بیمارستان­ها فراهم کرد. این کیت­ها همچنین قابلیت کاربرد در درمانگاه­های عمومی را خواهند داشت.

از آنجایی که به گفته پروفسور یینگ رقابت بر سر ساخت کیت دقیق و سریعی است که بدون استفاده از تجهیزات گرانقیمت قابل استفاده باشد، این تست بسیار ارزشمند است، چون روش متفاوتی را برای شناسایی ویروس به کار می­گیرد. 

تست آزمایشگاهی استاندارد موسوم به روش زنجیره ­ای پُلیمِراز با رونویسی معکوس با استفاده از آنزیم نسخه­بردار معکوس (RT،RNA) ویروس کرونا را به DNA تبدیل کرده، سپس با به­کارگیری روش واکنش زنجیره ­ای پُلیمِراز ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می­کند. این تست 2 تا 3 ساعت زمان می­برد تا نتیجه را نشان دهد که در صورت نیاز به انتقال نمونه­ها این زمان بیشتر هم می­شود. از این گذشته، این تست به تجهیزات اختصاصی نیاز دارد.

به گفته­ی پروفسور جکی­یینگ تست PCR در واقع یک تکثیر مولکولی است که در سال 1984 ابداع شد. حتی در دستگاه­های امروزی PCR حدود 60 درصد زمان صرف گرم و سرد شدن (تغییر دمای متناوب) دستگاه می­شود.

برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 و تیم او پس از 6 هفته تلاش و تحقیق، روش جدیدی را ابداع کردند که مثل تست RT-PCR ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می­کند؛ با این تفاوت که در این روش می­توان در عرض یک دقیقه، به یک میلیون نسخه از DNA دست یافت و حصول این نتیجه فقط با استفاده از آنزیم ویژه­ ای که در آزمایشگاه پروفسور یینگ ساخته شده امکان­پذیر است.

پروفسور یینگ همچنین افزود: این کیت های تشخیصیِ سریع بسیار حساس هستند؛ از این رو هنگام استفاده از آن­ها باید حساسیت آن­ها را مدنظر قرار داد. این تست­ها ممکن است همیشه قادر به تشخیص ویروس نباشند یا اینکه نتیجه تست را "کاذب منفی" نشان دهند. این مسئله زمانی رخ می­دهد که بیماری در بدن فرد مبتلا به کووید19 نهفته بوده و بیمار بدون علامت است و یا وقتی که بار ویروسی بیمار پایین است (عفونت هنوز در مراحل اولیه بوده و قابل شناسایی نیست). 

بار ویروسی، مقدار ویروسی است که بیمار بسته به اینکه در کدام مرحله از بیماری است قادر به انتشار آن است.

"افراد مبتلا به کووید 19، مقادیر زیادی از ویروس را در همان مراحل اولیه عفونت منتشر می­کنند ( بار ویروسی بالا) و به تدریج در مراحل بعدی انتشار ویروس کمتر می­شود."

بنابراین به گفته­ی پروفسور یینگ، بهترین تست، تستی است که بتواند سریعاً عفونت بیمار را در مراحل مختلف بیماری-صرف نظر از بار ویروسی بالا یا پایین- نشان دهد.

پروفسور یینگ بر این باور است که برای شناسایی بیماری در مراحل اولیه که بیمار طی آن بیشترین میزان انتشار ویروس را دارد، می­بایست از تست PT-PCR استفاده نمود و در مراحل بعدی که به تدریج بار ویروسی در بدن کاهش یافته و میزان انتشار ویروس کمتر است، باید تست سرولوژیکی (آزمایش سرمی) به­کار گرفته شود.

پروفسور یینگ افزود: "ما به پژوهش­هایمان ادامه داده و به یاری آن­هاف کیت­های تشخیصی خود را توسعه می­دهیم".

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]