کد خبر : 10031 شنبه 30 خرداد 1394 - 20:06:49
ورود-زمین-به-یک-دوره-انقراض-جدید-مهره-داران

ورود زمین به یک دوره انقراض جدید مهره داران

دانشمندان برآورد بی سابقه ای از شمار جانوران منقرض شده در یک قرن اخیر انجام داده اند.

به گزارش مهر، مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان انجام شده و صرفا بر روی مهره داران متمرکز بوده، نشان می دهد تنوع جانوران در سراسر جهان در حال کاهش است که این خود می تواند نشانه ای جدی بر ورود زمین به ششمین انقراض نسل تاریخ پیدایش آن تلقی شود.

این مطالعه نشان می دهد که در طی قرن گذشته گونه های مختلف مهره داران با سرعت باورنکردنی ۱۱۴ برابر زمانی که به فرض انسانها وجود نداشته اند در حال نابودی هستند.

محققانی که این مطالعه را انجام داده اند از دقیق ترین داده هایی استفاده کرده اند که تاکنون درخصوص بررسی نرخ نابودی گونه های جانوری مورد بهره برداری قرار گرفته است.

به گفته آنها، شرایط حاکم بدان معناست که شمار گونه هایی که در یکصد سال گذشته نابود شده اند، در حالت طبیعی و بدون دخالت انسان به زمانی درحدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ سال برای منقرض شدن نیاز داشتند!

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه مکزیکو انجام شده نشان می دهد که بخش قابل توجهی از انقراض نسل اخیر در حال جریان در زمین به واسطه فعالیتهای انسانی بوده است. در نتیجه این فعالیتها، حجم قابل توجهی از آلودگی های زیست محیطی تولید شده و در نتیجه بخش وسیعی از سکونتگاههای جانوری از بین رفته است و همزمان با ادامه تغییرات جوی و اسیدی شدن اقیانوس ها، شمار خیره کننده ای از گونه های جانوری منقرض شده اند.

محاسباتی که توسط این محققان صورت گرفته در نوع خود جالب توجه است. آنها برآورد می کنند که به طور طبیعی و بدون دخالت انسان، از سال ۱۹۰۰ تنها باید ۹ گونه مهره داران نابود می شد اما واقعیت این است که به دلیل دخالتهای آشکار انسان در محیط زیست بالغ بر ۴۶۸ گونه از مهره داران نابود شده است که از این تعداد ۶۹ گونه پستاندار، ۸۰ گونه پرنده، ۲۴ گونه خزنده و ۱۴۶ گونه نیز دوزیست بوده که البته نباید از ۱۵۸ گونه ماهی ها نیز غافل شد.

کلید واژه ها: انقراض مهره داران
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]