کد خبر : 100124 پنج شنبه 07 فروردین 1399 - 00:16:54
روز-جهانی-تئاتر

علم در 7 فروردین ماه:

روز جهانی تئاتر

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز جهانی تئاتر

در سال 1962 میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در 'هلسینكی' فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد. این طرح در نهمین كنگره جهانی (آی تی آی) در شهر 'وین' پایتخت اتریش با پیشنهاد 'آروی كی وی ما' (Arvi Kivimaa) رئیس آن زمان (آی تی آتی) به صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انیستیتوی جهانی قرار گرفت و به عنوان یك طرح سالیانه و جهانی به تصویب رسید.
از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم فروردین ماه هجری شمسی، مراكز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) كه متشكل از بیش از 100 عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش های صحنه ای و میدانی برگزار می كنند.
انیستیتو جهانی تئاتر (آی تی آی) برای نخستین بار در سال 1948 از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسكو) و با حضور تنی چند از فعالان، صاحبنظران و كارشناسان هنر نمایش جهان تاسیس شد و به عنوان یك موسسه غیردولتی فعال در زمینه هنرهای نمایشی به صورت مشورتی و انجام فعالیت های مشترك از طرف سازمان های مرتبط با 'یونسكو' با هدف بسط و توسعه تئاتر به عنوان زبانی جهانی برای انتقال مفاهیم مشترك انسانی در جهان فعالیت خود را آغاز كرد.
مهمترین اهداف (آی تی آی) كه در حقیقت سنگ بنای شكل گیری این تشكل جهانی بود بر مواردی چون 'اعتلای مبادلات بین ‏المللی دانش و عمل در حیطه هنرهای نمایشی'، 'برانگیختن نیروی خلاقیت و همكاری بین دست ‏اندركاران تئاتر'، 'آگاه ‏سازی افكار عمومی از لزوم به حساب‏ آوردن آفرینندگی هنری در قلمرو توسعه'، 'تعمیق درك مشترك برای تحكیم صلح و دوستی در میان ملت ها' و 'پیوستن به دفاع از اهداف یونسكو به عنوان یك سازمان جهانی' استوار بود.
برای تحقق این اهداف كلان و رسیدن جامعه جهانی به این خواست های انسان دوستانه هر ساله انجمن های ملی (آی تی آی) در سراسر جهان ضمن اعلام برنامه های خود به (آی تی آی) جهانی، برنامه های خاصی را برای معرفی هنرنمایش به عموم مخاطبان به عنوان حامیان و سرمایه های اصلی تئاتر هر كشور برگزار می كنند.

  • صدور بيانيه دبير كل سازمان ملل متحد در محكوم كردن كاربرد سلاح‏ هاي شيميايي

با گذشت زمان و استفاده گسترده عراق از سلاح‏هاي شيميايي و عدم واكنش جدي شوراي امنيت در سال‏هاي بعد، خاوْير پِرِزدكوئيار دبير كل وقت سازمان ملل به ابتكار خود، بيانيه‏اي صادر كرد و دولت عراق را به رغم سكوت بيانيه‏ها و قطعنامه‏هاي شوراي امنيت، محكوم نمود. يكي از اين بيانيه‏ها در هفتم فروردين 1367 برابر با 27 مارس 1988 صادر شد كه دبير كل در آن ابراز مي‏كند كه با تأسف، شواهد بسياري در خصوص كاربرد سلاح‏هاي شيميايي در روزهاي اخير از طرف نيروهاي عراقي در دست دارد كه ضايعات فراواني، از جمله به شهروندان هر دو كشور ايران و عراق وارد شده است. در بخش ديگري از اين بيانيه افزوده شده دبير كل به طور صريح كاربرد سلاح‏هاي شيميايي را تحت هر بهانه ‏اي محكوم اعلام كرده است.

اعلام اين محكوميت از سوي دبير كل سازمان ملل متحد، به لحاظ جايگاه سياسي و معنوي وي، واجد اهميتي اساسي مي‏باشد كه كمتر اتفاق افتاده است. اين جسارت دبير كل كه در عين بي‏طرفي و ضمن انعكاس وقايع، روابط مستمر خود را با طرف‏هاي مخاصمه در طول هشت سال جنگ حفظ كرده، تاثيري اساسي در محدود كردن نقض قواعد بشر دوستانه بين المللي در طول مخاصمات و پايان دادن به جنگ داشته است.

  • تولد ويلهلم رونتْگِن

ويلهلم كُنراد رونْتْگِن فيزيك‏دان معروف آلماني در 27 مارس 1845م در يكي از روستاهاي آلمان به دنيا آمد.  رونتگن كه به رشته‏ه اي برق، نور و گرما علاقه ‏مند بود پس از چند سال مطالعه و تحقيق به اخذ درجه دكتراي فيزيك نائل آمد و پس از آن در آلمان به تدريس پرداخت. پس از مدتي رونتگن مطالعات خود را درباره الكتريسيته و نور متمركز كرد و در نهايت، در ادامه مطالعات فيزيك‏دان‏ان هم عصر خود در 20 ژانويه 1896م موفق به كشف پرتوهاي جديدي شد كه قادر بودند از خيلي از اجسام عبور كنند و چون اين پرتوها ناشناخته بودند، رونتگن آنها را اشعه ايكس (x) نام‏گذاري كرد. هم‏چنين فيزيك‏دان‏ ها براي تجزيه عناصر كريستالي، استفاده ‏هاي شاياني از اين اشعه برده ‏اند و در پزشكي تحت عنوان راديوگرافي و راديوسكوپي به كار برده مي‏شود. ويلهلْم رونتگن سرانجام در دهم فوريه 1923م در 78 سالگي در نهايت افتخار زندگي را بدرود گفت.

  • درگذشت یوری گاگارین

یوری الکسی‌یویچ گاگارین  متولد ۹ مارس ۱۹۳۴ بود. وی فضانورد روسی و نخستین فضانورد جهان بود. یوری گاگارین در روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی توسط فضاپیمای وُستوک-۱ به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور بطور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز گشت.- وی  ۲۷ مارس ۱۹۶۸ درگذشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]