کد خبر : 10003 شنبه 30 خرداد 1394 - 16:55:56
موفقیت-محققان-دانشگاهی-در-تولید-کاغذ-زیستی-برای-چاپگرهای-زیستی

موفقیت محققان دانشگاهی در تولید کاغذ زیستی برای چاپگرهای زیستی

محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری پژوهشگاه رویان با استفاده از ترکیب دو نوع هیدروژل، کاغذ زیستی برای کاربرد در چاپگرهای زیستی ارائه دادند.

به گزارش ایسنا، فاطمه نوایی، مجری طرح با بیان اینکه این پروژه مشترک با هدف سنتز کاغذ زیستی طراحی و اجرا شده است، گفت: همان طور که در چاپ کاغذی به صورت لایه لایه از طرحی پرینت تهیه می‌شود، در چاپ زیستی نیز به صورت لایه لایه ساختارهای سه‌بعدی سلولی تهیه خواهد شد.

وی جوهر زیستی را یکی از زیر ساخت‌های لازم برای چاپ زیستی دانست و اظهار کرد: جوهر زیستی، سلول‌ها هستند که به صورت لایه لایه بر روی هم قرار می‌گیرند و تشکیل ساختار‌های سه‌بعدی را می‌دهند.

نوایی کاغذ زیستی را از دیگر زیر ساخت‌های لازم برای چاپ زیستی دانست و ادامه داد: هدف نهایی این پروژه ساخت کاغذ زیستی بوده است که برای این منظور از ترکیب دو نوع هیدروژل آلژینات و فیبرین موفق به ساخت این کاغذ زیستی شدیم.

وی به بیان دلایل استفاده از این دو نوع هیدروژل پرداخت و خاطرنشان کرد: آلژینات به دلیل دارا بودن خواصی قادر به پشتیبانی از خواص مکانیکی ساختارهای زیستی است و هیدروژل فیبرین هر چند که خواص مکانیکی مطلوبی ندارد، ولی به لحاظ زیستی می‌توان سلول‌ها را بر بستر آنها نشاند و به راحتی سلول‌ها به آن متصل شده و رشد می‌کنند.

مجری طرح با تاکید بر اینکه این کاغذ زیستی با استفاده از ماده شیمیایی EDC ترکیب شد، اضافه کرد: کاغذ زیستی تولید شده دارای خواص زیستی و مکانیکی مناسبی است.

نوایی تصریح کرد: از آنجایی که هدف این مطالعات پرینتینگ ساختارهای زیستی بوده است، از این رو لازم بود تا در زمان تزریق از نازل، پرینتر این کاغذ زیستی به صورت مایع باشد و پس از چاپ بر روی بستر مناسب به ژل تبدیل شود که ساختار هیدروژل تولید شده این ویژگی را برای ما فراهم می‌آورد.

مجری طرح خاطرنشان کرد: بخش زیستی پروژه در پژوهشگاه رویان انجام گرفت. برای انجام تست‌ها از سلول‌های اندوتلیال بند ناف انسان استفاده شد که این سلول‌ها از سوی پژوهشگاه رویان تهیه شد و این توده‌های سلولی بر روی هیدورژل قرار گرفت که نتایج نشان داد هیدروژل تهیه شده در این مطالعات بستر مناسبی برای رشد و تهیه ساختارهای مناسب زیستی است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]