پزشکی و سلامت • کشف نقاط کلیدی مغز برای تقویت صبوری

  کشف نقاط کلیدی مغز برای تقویت صبوری

  دانشمندان ژاپنی در پژوهش جالبی که روی مغز انجام داده اند، موفق به کشف نقاطی از این اندام حیاتی شده اند که با استفاده از ماده شیمیایی سروتونین، به تقویت صبر کمک می کنند.

  ادامه مطلب »
 • دانش فعلی ما برای مبارزه با کرونا کافیست

  دانش فعلی ما برای مبارزه با کرونا کافیست

  به گفته اکبر درگلاله، پژوهشگر و متخصص هماتولوژیی، تا حدود زیادی دانش مناسب جهت مبارزه با ویروس و بیماری کووید-19 را داریم اما فرآیند تولید واکسن و دارو فرآیند زمان بری است و نیاز به طی کردن مراحل پژوهشی مختلف است.

  ادامه مطلب »
 • واکسن کرونای آکسفورد باید مجددا ارزیابی شود

  واکسن کرونای آکسفورد باید مجددا ارزیابی شود

  در پی انتقاد از نتایج اعلام شده مبنی بر کارآمد بودن واکسن دانشگاه آکسفورد، مدیر اجرایی این گروه اعلام کرد واكسن ساخته شده علیه بیماری کووید ۱۹ كه با همکاری آزمایشگاه انگلیسی AstraZeneca و دانشگاه آكسفورد ساخته شده ، نیاز به مطالعه تکمیلی دارد.

  ادامه مطلب »
 • جامعه سالم در گرو آگاهی

  جامعه سالم در گرو آگاهی

  به گفته یک پژوهشگر ؛ آگاهی جامعه یکی از اصلی ترین مولفه ها در بحث سلامت جامعه است. نظام تحقیقاتی در دانشگاه های ما نگاهی به آگاهی جامعه ندارد به همین دلیل اغلب دانشگاهیان زمان کمتری را صرف آگاهی جامعه می کنند.

  ادامه مطلب »
 • آیا واقعاً اهدای پلاسما برای نجات بیماران کرونایی مفید است؟

  آیا واقعاً اهدای پلاسما برای نجات بیماران کرونایی مفید است؟

  در پژوهش جالبی که در خصوص تاثیرات پلاسمای افراد رهایی یافته از بیماری کرونا یا کووید-19 بر وضعیت مبتلایان به این بیماری انجام شده است، محققان تأثیر قابل قبولی را در این باره بالاخص در مورد افراد دارای وضعیت وخیم مشاهده نکرده اند.

  ادامه مطلب »
 • آیا بعد از 7 سال شما کاملا شخص جدیدی هستید ؟

  آیا بعد از 7 سال شما کاملا شخص جدیدی هستید ؟

  بسیاری از افراد باور دارند که سلول های بدن در بازه زمانی مشخصی کاملا جایگزین شده و در حقیقت پس از یک دوره مشخص، شما کاملا شخص جدیدی هستید. در بسیاری از سایت های اینترنتی این عدد هفت سال ذکر شده است. در این گزارش به بررسی صحت این موضوع می پردازیم.

  ادامه مطلب »
 • کووید ۱۹ در انعقاد خون اختلال ایجاد می کند

  کووید ۱۹ در انعقاد خون اختلال ایجاد می کند

  تیمی از محققان روسیه دریافتند ویروس کرونا علاوه بر اختلالات عمده ای که برای بیماران به وجود می آورد، در انعقاد خون برخی افراد نیز تاثیر گذاشته و موجب خونریزی مغزی می شود. به این ترتیب باید این عارضه را به فهرست طولانی تاثیرات جانبی کووید ۱۹ اضافه کرد.

  ادامه مطلب »
 • امید به درمان سرطان افزایش یافت

  امید به درمان سرطان افزایش یافت

  گروهی از دانشمندان مدعی شده اند که نوعی روش شیمی درمانی بسیار حساس و ظریف را کشف کرده اند که برخلاف درمان های فعلی که علاوه بر سلول های سرطانی، سلول های اطراف را هم دربرمی گیرد، تنها سلول های سرطانی را هدف قرار داده و نابود می کند.

  ادامه مطلب »
 • فقدان حس چشایی و بویایی در کرونا نشانه خوبی است

  فقدان حس چشایی و بویایی در کرونا نشانه خوبی است

  به اعتقاد پزشکان و محققان، از دست رفتن حس چشایی و بویایی می تواند از علائم اولیه ابتلا به کرونا باشد که نشان دهنده ابتلا به نوع ضعیف این بیماری است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا استفاده از دستگاه اکسیژن ندارد.

  ادامه مطلب »
 • اتاقک هایی که شما را جوان می کند

  اتاقک هایی که شما را جوان می کند

  محققان سال هاست روی معکوس کردن روند پیری و جوان سازی افراد سالمند فعالیت می کنند و به تازگی به یافته های جدیدی رسیده اند. آنها از درمان های اکسیژنی در اتاق های هایپرباریک استفاده می کنند تا فرآیند پیر شدن سلول های خونی را متوقف و آنها را جوان تر کنند.

  ادامه مطلب »