گردشگری و باستان شناسی • انسان در عصرتمدن موزه ای، جامعه وجهان موزه ها

  انسان در عصرتمدن موزه ای، جامعه وجهان موزه ها

  امروز بیست و هشتم اردیبهشت ماه برابر با هجدهم ماه می در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی موزه ها شناخته می شود. دکتر حکمت الله ملاصالحی استاد باستان شناسی دانشگاه تهران به این مناسبت یادداشتی اختصاصی به خبرگزاری سیناپرس ارسال کردند.

  ادامه مطلب »
 • دندانی که پرده از راز یک گونه انسانی منقرض شده بر می دارد

  دندانی که پرده از راز یک گونه انسانی منقرض شده بر می دارد

  نتایج یک کشف جدید در حوزه باستان شناسی که با کشف یک دندان انسانی در غاری در کشور لائوس اتفاق افتاده، نشان از پراکندگی یک گونه انسانی منقرض شده در منطقه دارد.

  ادامه مطلب »
 • مرثیه ای بر میراث فرهنگی و تاریخ ایران

  مرثیه ای بر میراث فرهنگی و تاریخ ایران

  ۲۸ اردیبهشت ماه روز جهانی گرامی داشت موزه هاست. در کشور ما روز بیست و پنجم و هفته پایانی اردیبهشت ماه مقارن شده است با گرامی داشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و هفته میراث فرهنگی.

  ادامه مطلب »
 • انتشار تصاویر اتاق های مخفی زیر تاج محل

  انتشار تصاویر اتاق های مخفی زیر تاج محل

  طی روزهای گذشته بحث های متعددی در مورد اتاق های مخفی در زیر تاج محل منتشر شده بود که در نهایت این موضوع منجر به صدور حکمی توسط دادگاه عالی هند شد. امروز و برای روشن شدن اذهان عمومی، سازمان باستان شناسی هند تصاویری از این اتاق ها منتشر کرد.

  ادامه مطلب »
 • تلاش ناموفق برای باز کردن اتاق های مخفی تاج محل

  تلاش ناموفق برای باز کردن اتاق های مخفی تاج محل

  دادگاه عالی الله آباد در هندوستان داد خواستی مبنی بر باز شدن اتاق های بسته تاج محل را رد کرده است. این درخواست از سوی گروهی هندوی متعصب ارائه شده که می خواستند ببینند آیا این اتاقک های دربسته خانه بت ها و متون مقدس هندو است یا خیر؟

  ادامه مطلب »
 • مطالعه جاده آجری مرموز در بستر دریا

  مطالعه جاده آجری مرموز در بستر دریا

  تیمی از باستان شناسان دریایی در کاوش های جدید خود در هاوایی موفق به شناسایی یک مسیر شبیه جاده آجری زرد در بستر اقیانوس شده اند که بسیار مرموز بوده و برخی افراد ان را متعلق به قطعه ای از شهر افسانه ای آتلانتیس محسوب می کنند.

  ادامه مطلب »
 • بازسازی باغ ۴ هزار ساله مصری برای نخستین بار در جهان

  بازسازی باغ ۴ هزار ساله مصری برای نخستین بار در جهان

  تیمی از متخصصین در نیوزلند موفق شدند برای نخستین بار یک باغ ۴ هزار ساله مصری را بازسازی کنند. این باغ دقیقا بر اساس اطلاعات موجود در رابطه با باغ های باستانی مصر ایجاد شده است.

  ادامه مطلب »
 • نئاندرتال های دریانورد بودند

  نئاندرتال های دریانورد بودند

  مطالعات جدید باستان شناسان و کشف ابزارهای عصر سنگ در جزیره یونانی کرت نشان می دهد که انسان در ۱۳۰ هزار سال پیش در دریای مدیترانه سفر می کردند در حالی که تاکنون تصور می شد پیشینه سفرهای دریایی به ۱۰ هزار سال برسد.

  ادامه مطلب »
 • خنجرهای باستانی برای چه استفاده می شدند

  خنجرهای باستانی برای چه استفاده می شدند

  یک مطالعه جدید نشان می دهد که خنجرهای ماقبل تاریخ که مدت ها تصور می شد اشیای تشریفاتی غیر کاربردی هستند که در گورهای جنگجویان دفن می شدند، در واقع برای سلاخی و قصابی حیوانات در اوایل هزاره چهارم قبل از میلاد استفاده می شدند.

  ادامه مطلب »
 • کشف اسکلت زن ۲ هزار و ۲۰۰ ساله بر تخت برنزی

  کشف اسکلت زن ۲ هزار و ۲۰۰ ساله بر تخت برنزی

  طی کاوش های جدید باستان شناسی در یونان، اسکلت زنی که در قرن اول قبل از میلاد در گذشته بود، روی تختی از جنس برنز کشف شد. در این تخت نمادهایی از خدایان یونان باستان دیده می شود.

  ادامه مطلب »