شبه علم،شایعات،اخبار جعلی • شی غیرعادی دیده شده در ماه چیست ؟

  شی غیرعادی دیده شده در ماه چیست ؟

  به تازگی در فضای مجازی سر و صدای زیادی در مورد یک سازه کلبه مانند در ماه ایجاد شده است. این شایعات در پی انتشار تصویری که توسط ماه نورد چین به نام یوتو ۲، گرفته شد به وجود آمده اند.

  ادامه مطلب »
 • بیماری های فصلی را جدی بگیرید

  بیماری های فصلی را جدی بگیرید

  آنفلوانزا یکی از بیماری های فصلی است که با شروع روزهای سرد سال شایع شده و ابتلا به آن می تواند عواقبی ناگوار به همراه داشته باشد. در این میان باورهای غلط و خرافی متعددی در زمینه آنفولانزا وجود دارد که می تواند منجر به وخیم شدن شرایط بیمار شود.

  ادامه مطلب »
 • جهان در چه سالی به پایان می رسد؟

  جهان در چه سالی به پایان می رسد؟

  نیوتون قبل از هر چیز می خواست بفهمد که دنیا چه وقت به پایان می رسد. وی به مدت نیم قرن هزاران صفحه کاغذ را با افکار و محاسبات مذهبی پر کرد و در نهایت به تاریخ پایان دنیا رسید.

  ادامه مطلب »
 • آنفولانزا را با کرونا اشتباه نگیرید

  آنفولانزا را با کرونا اشتباه نگیرید

  آنفلوآنزا یک بیماری واگیردار است که توسط ویروس آر.ان.‌ای ایجاد می ‌شود که از سه گونه مجزای ویروس به نام های ویروس ای (A)، ویروس بی (B)، ویروس سی (C) تشکیل شده اند. این بیماری در هر دو جنسیت و تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می ‌شود.

  ادامه مطلب »
 • خرافاتی درباره سکته مغزی

  خرافاتی درباره سکته مغزی

  سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک ناگهانی است که به دنبال آن خون‌ رسانی به ناحیه‌ ای از مغز که دچار سکته شده‌، مختل می ‌شود و این بخش قادر به انجام عملکرد طبیعی خود نخواهد بود.

  ادامه مطلب »
 • چرا به سیگار اعتیاد پیدا می کنیم؟

  چرا به سیگار اعتیاد پیدا می کنیم؟

  بدون شک یکی از اصلی ترین مواد مصرفی اعتیاد آور در سراسر جهان، دخانیات و در راس آن سیگار است. بیشتر سیگاری ها معتقدند ترک سیگار کار دشواری است و البته این ایده که توتون و تنباکو اعتیاد آور است، برای چندین دهه به شدت مورد مناقشه بود.

  ادامه مطلب »
 • آیا در هنگام عطسه، ضربان قلب متوقف می شود؟

  آیا در هنگام عطسه، ضربان قلب متوقف می شود؟

  عطسه را می توان نوعی واکنش دفاعی بدن برای خارج کردن مواد و ریز ذراتی دانست که از طریق سیستم تنفسی، وارد بدن می شوند. قدیمی ها عطسه را نشانه سلامتی و سرفه را نشانه بیماری دانسته و همچنین تصورات خرافی متعددی در رابطه با این پدیده داشتند.

  ادامه مطلب »
 • وجود هر نوع فسیل در مریخ شایعه است

  وجود هر نوع فسیل در مریخ شایعه است

  به تازگی شایعاتی درباره کشف فسیل در مریخ منتشر شده است و از آن جهت که مفهوم وجود حیات در مریخ هنوز مبهم و پیچیده است دانشمندان معتقدند پیدا کردن فسیل در این سیاره می تواند کذب و اشتباه باشد و نباید فریب این شایعات را خورد.

  ادامه مطلب »
 • بیشتر طرفداران افراطی تیم های ورزشی خرافاتی هستند

  بیشتر طرفداران افراطی تیم های ورزشی خرافاتی هستند

  نتایج یک مطالعه جدید در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد دو سوم طرفداران افراطی تیم های ورزشی مختلف در مورد اتفاقات بازی تیم مورد علاقه خود خرافاتی بوده و فکر می کنند نحسی و موارد خرافی عامل اصلی برد و باخت تیم ها محسوب می شود.

  ادامه مطلب »
 • باورهای خرافی درباره ذات الریه را بشناسید

  باورهای خرافی درباره ذات الریه را بشناسید

  ذات الریه یکی از بیماری های رایج در فصول سرد زمستانی است و می تواند هم از طریق باکتری و هم به واسطه ویروس ایجاد شود. در این میان برخی باورهای غلط و خرافی می توانند شرایط بیماران مبتلا به ذات الریه را وخیم کند.

  ادامه مطلب »