کد خبر : 9652 سه شنبه 26 خرداد 1394 - 00:26:28
پژوهشگاه-رویان،-پیگیر-ورود-ایران-به-عرصه-«پزشکی-مبتنی-بر-فرد»

پژوهشگاه رویان، پیگیر ورود ایران به عرصه «پزشکی مبتنی بر فرد»


معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، بیوتکنولوژی را یکی از زمینه‌های تحقیقات در این مرکز برشمرد و اظهار کرد: این زمینه تحقیقی که در اصفهان منجر به تولید نوترکیب‌ها و همانندسازی حیوانات شد، تجربه خوبی در صنعت دامپروری بود که امکان پرورش گونه‌ها و نسل‌های خوب و مرغوب دامی را به ما می دهد.

دکتر عبدالحسین شاهوردی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تلاش مجموعه جهاد دانشگاهی و مدیران آن بر این بوده که استان سمنان نیز از خدمات این پژوهشگاه بهره مند شود چرا که خیرات این کار ماندگار است.

وی با بیان اینکه برای راه اندازی این بخش حمایت مالی استان الزامی است، خاطرنشان کرد: قرار بر این بود که پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در راستای توسعه فعالیت‌های علمی برای نخستین بار در کشور به حوزه پزشکی مبتنی بر فرد ورود پیدا کند و وقتی استقبال مسوولان استانی و پیگیری های جهاد دانشگاهی استان را دیدیم تصمیم بر این شد که این بخش جدید منوط به حمایت‌های جدی به استان منتقل شود.

 

پزشکی مبتنی بر فرد، انقلابی در پزشکی

وی از پزشکی مبتنی بر فرد به عنوان انقلابی در پزشکی یاد کرد و ادامه داد: با دستاوردهایی که در حوزه نانو، سلول های بنیادی، ژنتیک و... صورت گرفته نگاه به حوزه درمان نیز دگرگون شده است.

وی به حرکت کشورهای پیشرفته به سمت این نوع از درمان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 70 مرکز پزشکی مبتنی بر فرد وجود دارد. این روش از درمان که طی آن درمان بیمار اختصاصی و مبتنی بر فرد انجام می شود هم هزینه‌های درمان را کاهش می دهد و هم امکان درمان را تا حد زیادی افزایش داده و به نوعی کیفیت زندگی افراد را ارتقاء می دهد.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که برای اولین بار در کشور، این مرکز در استان سمنان راه اندازی شود، ادامه داد: واقعیت این است که برای راه اندازی این مرکز نیازمند حمایت جدی مسئولان استانی هستیم. این یک طرح جدی است که در درازمدت به بار می نشیند همچنان که مجموعه رویان نیز بعد از مدت ها تلاش و پژوهش با حمایت های جدی مقام معظم رهبری به بار نشست و امروز شاهد آثار ماندگار این مجموعه ارزشمند در کشور هستیم.

درمان سالانه بیش از 500 زوج خارجی در رویان

وی به آثار ماندگار پژوهشگاه رویان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر، جدا از رقم بالایی از هموطنان، سالانه بیش از 500 زوج خارجی برای درمان ناباروری در مراکز رویان جهاددانشگاهی درمان می‌شوند و این در حالی است که تا پیش از راه اندازی رویان سالانه شمار زیادی از کشور برای درمان ناباروری به خارج از کشور می‌رفتند به طوری که زوج‌های نابارور ایرانی بعد از بیماران قلبی، از نظر تعداد دومین گروهی بودند که برای درمان از کشور خارج می‌شدند اما با تلاش مجموعه جهاددانشگاهی این رویه معکوس شده است.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشگاه رویان به استقبال زوج‌های نابارور کشورهای اسلامی از رویان اشاره و تصریح کرد: مسلمانان دیگر کشورها به واسطه رعایت مسایل شرعی در ایران علاقمند به درمان ناباروری خود در پژوهشکده رویان ایران هستند.

شاهوردی از پژوهش‌های مرتبط با درمان ناباروری و پزشکی تولیدمثل به عنوان مهمترین فعالیت های پژوهشگاه رویان یاد کرد و گفت: جدای از درمان ناباروری، فعالیت پژوهشکده رویان در حوزه تولیدمثل نیز انگیزه خوبی برای رونق توریسم درمانی در کشور است.

وی تحقیق در زمینه سلول‌های بنیادی، تولید، تکثیر و تمایز سلول‌ها را از جمله موفقیت های دیگر پژوهشکده رویان دانست و افزود: هم اکنون روش سلول درمانی در مدل های حیوانی در دست تحقیق است و در طرح هایی نظیر سلول درمانی، قلب، کبد، استخوان، غضروف، پوست و چشم، دستاوردهای خوبی کسب شده است.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی کشور، بیوتکنولوژی را از دیگر زمینه های تحقیقات در این مرکز برشمرد و اظهار کرد: این زمینه تحقیقی که در اصفهان منجر به تولید نوترکیب ها و همانندسازی حیوانات شد، تجربه خوبی در صنعت دامپروری بود که امکان پرورش گونه‌ها و نسل های خوب و مرغوب دامی را به ما می دهد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]