کد خبر : 9650 سه شنبه 26 خرداد 1394 - 00:20:00
پرواز-نخستین-کیوب‌ست‌های-بین-سیاره‌ای-ناسا-‌

پرواز نخستین کیوب‌ست‌های بین سیاره‌ای ناسا ‌

ناسا در نظر دارد در ماموریت فرودگر InSight خود به مریخ در سال 2016، دو کیوب‌ست را به منظور گسترش ارتباطات، برای نخستین بار به اعماق فضا ارسال کند.

به گزارش  ایسنا ، کیوب‌ست‌های (MarCO) که در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در کالیفرنیا ساخته شده‌اند، ماهواره‌های مکعبی بسیار کوچکی هستند که هزینه ساخت و راه‌اندازی آنها نسبت به ماهواره‌های بزرگ سنتی بسیار پایین‌تر است. چنین ویژگی‌هایی باعث شده که کیوب‌ست‌ها در میان علاقمندان فضا و به ویژه دانشجویان و دانشگاهیان، محبوبیت ویژه‌ای پیدا کنند.

هر کیوب‌ست، یک ماهواره مینیاتوری مکعبی با ابعاد ۱۰ سانتیمتر بوده و کیوب‌ست‌های بزرگتر متشکل از چند واحد کیبوست است. طرح مارکو، یک کیوب‌ست شش واحدی تقریبا به اندازه یک چمدان است که اندازه‌ای برابر با 36.6×24.3×11.8 سانتیمتر دارد.

قرار است مارکو در مارس سال 2016 از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا به همراه فرودگر InSight بر روی موشک اطلس پنج به فضا پرتاب شود. InSight اولین ماموریت ناسا برای جمع آوری اطلاعات جدیدی از ساختار سیاره سرخ بوده و زمان پایان ماموریت آن، سپتامبر 2016 اعلام شده است.

رادیوی مارکو اندازه‌ای برابر یک توپ سافت‌بال دارد که در طول موج‌های UHF وX-band فعالیت کرده و امکان فرمان از راه دور و ارسال سیگنال را برای ماهواره مهیا می‌کنند.

کلید واژه ها: کیوب‌ست‌ ناسا
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]