کد خبر : 9503 یکشنبه 24 خرداد 1394 - 10:22:16
گزارش-تصویری-از-مهمترین-مراکز-فضائی-جهان

گزارش تصویری از مهمترین مراکز فضائی جهان

سیناپرس: تا چند دهه پیش تنها دو کشور آمریکا و روسیه ( اتحاد جماهیر شوروی ) دارای تکنولوژی اعزام راکت های ماهواره بر و فعالیت های اکتشاف در فضا بودند ولی در سال های اخیر ، کشور های مختلفی وارد این عرصه شده و دستاوردهای زیادی داشته اند .

هنوز یک سده از نخستین عملیات فضائی توسط انسان نگذشته است و پیشرفت های این حوزه به نسبت مدت زمان سپری شده از آغاز  کشف فضا توسط بشر ، مناسب بوده است  چهارم اکتبر سال 1957 میلادی ، سالگرد اعزام  نخستین ماهواره فضائی ساخته شده توسط انسان به فضا است . این ماهواره که Sputnik 1 نام داشت در این تاریخ بشر را وارد عصر فضا کرد . طی دهه های 60 تا 90 میلادی تنها دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه ( اتحاد جماهیر شوروی ) دارای تکنولوژی اعزام فضانورد و راکت های ماهواره بر به فضا بودند ولی با فرا رسیدن سال های پایانی قرت بیستم و آغاز قرن بیست و یکم ، کشورهای دیگری مانند چین ، هندوستان ، ژاپن و اتحادیه اروپا نیز وارد این عرصه شده و دستاوردهای بسیار چشمگیری داشته اند . در این گزارش تصویری با مهمترین و مشهورترین مراکز تحقیقات فضائی جهان آشنا می شوید . 

no-alt

3- سکوی پرتاب Kapustin Yar در منطقه Astrakhan روسیه که در سال 1962 ساخته شد و در حال حاضر بیشتر برای استفاده در شلیک های آزمایشی و صنایع نظامی کاربری دارد.

no-alt

6- مرکز مطالعات فضائی و سکوی پرتاب راکت اروپا با نام Kourou که در گینه فرانسه واقع شده است. در این تصویر راکت Ariane 5 در حال حمل کاووشکر Kepler, است . تاریخ عکس : 14 فوریه 2011

no-alt

4- ایستگاه فضائی Cape Canaveral مهمترین پایگاه فضائی آمریکا محسوب می شود . این پایگاه فضائی در فلوریدا واقع شده است. بسیاری از ماموریت های فضائی فضانوردان آمریکائی برای نخستین بار از این پایگاه آغاز شده و از آن میان می توان به ارسال نخستین ماهواره در سال 1958 ، و اعزام نخستین فضانورد آمریکائی در سال 1961 اشاره کرد . در این تصویر شاتل فضائی آتلانتیس برای آخرین ماموریت فضائی خود آماده می شود. تاریخ عکس : 8 جولای 2011

no-alt

یک سکوی شلیک راکت و شاتل فضائی و مرکز مطالعات علوم فضائی دیگر در روسیه با نام Plesetsk که در منطقه Arkhangelsk در هشتصد کیلومتری شمال مسکو قرار دارد. ساختار پی مستحکم و بسیار نیرومند این سکو به منظور استفاده از نسل های جدید شاتل های فضائی در راستای برنامه های توسعه فضانوردی روسیه ساخته شده است.

no-alt

1- مرکز فضائی و سکوی شلیک شاتل روسی Baikonur Cosmodrome نخستین و بزرگترین سکوی فضائی دنیا به شمار می رود. این مرکز فضائی در پایگاهی مستقر در جنوب قزاقستان قرار دارد و نخستین ماهواره دنیا یعنی Sputnik 1 در چهارم اکتبر سال 1957 از این محل به فضا شلیک شد.

no-alt

مرکز فضائی(TNSC) در ژاپن که در جزیره Tanegashima واقع شده است. این جزیره در فاصله 115 کیلومتری Kyushu سومین جزیره بزرگ ژاپن قرار دارد. در این تصویر راکت فضائی H-IIA برای پرتاب آماده می شود . تاریخ عکس : 27 فوریه 2014

no-alt

8- مرکز فضائی Satish Dhawan در منطقه Sriharikota هندوستان ، که قلب تپنده مطالعات فضائی این کشور آسیائی به شمار می رود. این مرکز در صد کیلومتری شمال Chennai واقع شده است. نخستین ماهواره هندی در تاریخ 10 آگوست سال 1979 از این پایگاه شلیک شد. در این تصویر ماهنورد Chandrayaan-1, برای اعزام به ماه آماده می شود . تاریخ عکس : 22 اکتبر 2008

no-alt

5- مرکز فضائی Xichang در کشور چین که از سال 1984 آغاز به فعالیت کرد . از این پایگاه عموما به منظور شلیک راکت هایی با موتور بسیار قدرتمند و بزرگ استفاده می شود . از مهمترین ماموریت هائی که توسط این پایگاه صورت گرفته می توان به ارسال ماهواره های هواشناسی متعدد چینی و ماه نورد Chang’e اشاره کرد. در این تصویر یک کشاورز چینی در تپه ای مجاور پایگاه فضائی Xichang دیده می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]