کد خبر : 7929 پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394 - 07:58:44
اثر-بازی-های-کامپیوتری-بر-مغز-انسان

اثر بازی های کامپیوتری بر مغز انسان

سیناپرس: طی تحقیقات انجام شده پیش بینی می شود افراد تا رسیدن به سن 21 سالگی 10000 ساعت از زمان خود را جلوی ال سی دی های کامپیوتر صرف کنند.

طی گزارش اخیر چاپ شده در مجله Proceedings of the Royal Society B  توسط تیم دکتر گرگوری وست (استادیار دانشگاه منترال) و دکتر ورونیک بهبت (محقق موسسه تحقیقاتی داگلاس و استادیار دانشگاه مکگیل) افرادی که با بازی های کامپیوتری بازی می کنند حساسیت بینایی بهتری نسبت به سایر افراد دارند و همچنین خیلی بیش تر از سایرین از قدرت جهت یابی خود استفاده می نمایند , گفتنی است این فعالیت ها توسط قسمتی از مغز که وظیفه تشویق را بر عهده دارد (caudate nucleus) روی داده و بخش حافظه فضایی مغز (hippocampus) نقشی در این فعالیت ها ندارد.

مححقان در گذشته نشان دادند که استفاده انسان از قسمت caudate nucleus مغز باعث کاهش عملکرد و فعالیت بافت های خاکستری مغز در قسمت hippocampus مغز می شود.تخمین زده می شود افرادی که با بازی های کامپیوتری بازی می کنند تا رسیدن به سن 21 سالگی 10000 ساعت از زمان خود را جلوی ال سی دی های کامپیوتر می گذرانند .لازم به ذکر است که اثرات بازی کردن طولانی مدت با کامپیوتر روی مغز به تازگی در حال تحقیق وبررسی است.

این تحققیق میان گروهی از افراد بزرگسال که  حداقل هفته ای 6 ساعت مشغول بازی کردن با بازی های کامپیوتری هستند انجام شده است.تحقیقات انجام شده در یک دهه گذشته نشان می دهد که بازی های کامپیوتری اکشن باعث ایجاد توانایی های بینایی دقیق تر و کارآمد تر در اشخاص می شود و نتایج تحقیقات فعلی نیز صحت این مطلب را نشان می دهد. گفتنی است افرادی که با بازی های کامپیوتری خود را سرگرم می کنند در مقایسه با سایر افراد از قسمت caudate nucleus مغز خود بیش از سایر قسمت ها بهره می برند و این به معنای ضعیف شدن و کاهش کارایی قسمت hippocampal  مغز است که باعث ایجاد بیماری های متعدد عصبی از قبیل آلزایمر می شود.

از آن جایی که نتایج تحقیقات گذشته که توسط دانشمندان و محققان به انجام رسیده نشان دهنده اثرات مثبت بازی های کامپیوتری روی حواس انسان هاست , می بایست یکی از اهداف پژوهش هایی که در آینده انجام خواهد شد نشان دادن عدم اثرات منفی این بازی ها روی بخش hippocampal  مغز باشد.  

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]