کد خبر : 7464 پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394 - 12:08:20
-آسیب-مغزی-مبتلایان-به-سلیاک-را-تهدید-می-کند

آسیب مغزی مبتلایان به سلیاک را تهدید می کند

سیناپرس: براساس مطالعه ای جدید که در مجله JAMA Neurology به چاپ رسیده است، افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند، بیشتر در معرض آسیب های مغزی قرار می گیرند.

بیماری سلیاک‌ ( Coeliac disease) یا اسپروی سلیاک یک اختلال خودایمنی روده باریک با زمینه ژنتیکی (ارثی) است. در این بیماری گوارشی پرزهای روده باریک آسیب دیده و در جذب مواد اختلال دارد.

در صورتی که بیماران مبتلا به سلیاک پروتئینی از دسته گلوتن (gliadin) که در برخی از غلات مانند گندم، جو، چاودار و گاه جوی دوسر وجود دارد ، را مصرف کنند دچار علایم عدم تحمل می‌شوند. ظاهرا ورود گلوتن به سلولهای پرزهای روده موجب پاسخ سیستم ایمنی می‌شود. واکنش التهابی ایجاد شده موجب تحلیل پرزهای روده (villous atrophy) وکاهش فعالیت آنزیمهای روده می‌شود. چون بخش عمده‌ای از جذب مواد غذایی در روده در پرزهای روده انجام می‌گیرد تخریب پرزها موجب سوء جذب می‌شود.

اغلب موارد بیماری سلیاک، ژنتیکی هستند. بیماری سلیاک واگیردار یا سرطانی نیست‌. این بیماری معمولاً به هنگام دوران شیرخوارگی یا اوایل کودکی (دو هفتگی تا یک سالگی‌) آغاز می‌شود. امکان دارد علایم هنگامی ظاهر شوند که کودک اول بار شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن می‌کند. در بزرگسالان، علایم ممکن است به تدریج و در عرض چند ماه یا حتی چند سال پدیدار شوند. شیوع سلیاک در اروپا یک در پانصد است. دراستان تهران نیز ۱۵۰ مبتلا به‌این بیماری شناسایی شده‌اند. بیماری سلیاک هم‌چنین به نام‌های اسپروی غیر حاره‌ای و آنتروپاتی حساس به گلوتن هم نامیده می‌شود.

براساس مطالعات گذشته،  افراد مبتلا به بیماری سلیاک اگر تحت درمان قرار نگیرند، ممکن است دچار بیماری عصبی مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) شوند.

مطالعه اخیر نیز که توسط محققان سوئدی انجام گرفته است، حاکی از آن است که افراد مبتلا به این بیماری 2.5 برابر بیشتر در معرض آسیب های عصبی هستند.

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]