کد خبر : 59842 پنج شنبه 25 خرداد 1396 - 13:00:23
هنر-زمین

گزارش تصویری عکسهای فضایی از زمین

هنر زمین

سیناپرس: عکسبرداری و نمایش تصاویر زمین از بالا سبکی است که می توان توسط آن دیدگاه های مختلف نسبت به زمین، محیط زیست و حفاظت از آن را به تصویر کشید. بیشتر این تصاویر توسط ماهواره های مدارگرد یا هواپیماها گرفته می شوند.

یان آرتوس برتراند در سال 1991 میلادی برای نخستین بار به تاسیس آژانس عکاسی تصاویر نمایشی زمین از نمای بالا پرداخت. در واقع در ابتدا این ایده به عنوان یک پروژه زیست محیطی در حمایت از محیط زیست انجام شد. در این سبک عکاسی، دید انسان متفاوت بوده و می توان گفت در آن نمایی شگفت انگیز از محیط اطراف به نمایش گذاشته می شود.  

برتراند سبک جدیدی از عکاسی هوایی را ایجاد کرد که در آن عکاس با هواپیماهای مختلف به عکاسی از مناظر زمین می پردازد و به  نمایش تصاویری از زمین  و محیط زیست آن از نمای بالا  و متفاوت می پردازد. برتراند در طول یک دوره ده ساله به عکاسی این سبک جدید پرداخت و تصاویر خود را در کتابی با عنوان زمین از بالا به چاپ رساند که میلیون ها نسخه آن به فروش رسید.

برتراند سبک جدیدی از عکاسی هوایی را ایجاد کرد که در آن عکاس با هواپیماهای مختلف به عکاسی از مناظر زمین می پردازد و تصاویری از زمین و محیط زیست آن از نمای بالا و دید متفاوت را به نمایش می گذارد. او در طول یک دوره ده ساله به عکاسی این سبک جدید پرداخت و تصاویر خود را در کتابی با عنوان زمین از بالا به چاپ رساند که میلیون ها نسخه آن به فروش رسید.

در سال 1994 میلادی برتراند با حمایت سازمان ملل متحد، برای انتقال دیدگاه خود نسبت به محیط زیست پایدار برای انسان های دیگر، به عکاسی با موضوع های، زمین از بالا، نمایش حیوانات وحشی، اسب ها و 365 روز پرداخت. در حال حاضر این سبک عکاسی به عنوان سبکی خاص در نظر گرفته شده تا از طریق آن پیام های ویژه مرتبط با زمین و محیط زیست را به نمایش بگذارند.

مترجم: فاطمه کردی

منبع: livescience

 

 

 

no-alt

این تصویر در 15 ماه جولای سال 2014 میلادی توسط ماهواره لندست 8 گرفته شده است. در این تصویر عمق رنگ بنفش در پایین سمت راست عکس دیده می شود که در حال پخش شدن و محو شدن در کانال های دیگر رنگ ها است. این کانال ها باقی مانده از یک شبکه زهکشی باستانی در کنیا هستند. در واقع زیبایی رنگ ها در این تصویر به پنهان کردن واقعیت تلخ زندگی صدها نفر از مردم کنیا می پردازد. لکه های تاریک در مرکز بالای تصویر اردوگاه های پناهندگان هستند.

no-alt

حوزه تانزروفت در الجزایر به عنوان یکی از متروک ترین بخش های صحرای آفریقا شناخته می شود که به سرزمین وحشت شهرت دارد. رگه های زرد رنگ سمت چپ تصویر، تپه های شنی این منطقه هستند در حالی که حلقه های متحد المرکز، ترتیب قرارگیری ماسه سنگ های زمین است که فرسایش پیدا کرده اند. این تصویر در 14 اکتبر سال 2014 میلادی توسط ماهواره لندست 8 گرفته شده است.

no-alt

این تصویر در 26 ماه ژوئن سال 2015 میلادی توسط ماهواره لندست 8 گرفته شده است. در این تصویر می توان چشم، بینی و دهان را برای چهره زمین متصور شد. این تصویر ماهواره ای، سواحل مراکش به همراه شهر اگادیر را به نمایش می گذارد که در بخش زیر چانه چهره زمین قرار گرفته است. در این تصویر مزارع تحت آبیاری در دره سوس به رنگ قرمز نمایش داده شده است.

no-alt

این الگوهای سایه های ابر وهم آور در چشم انداز جنوب مصر در 22 ماه مارس سال 2014 میلادی توسط ماهواره لندست 8 گرفته شده است. در این تصویر مادون قرمز، ابرها به رنگ قرمز و بیابان مه آلود به رنگ آبی نقش بسته اند.

no-alt

نمایش آبیاری در صحرای آفریقا در جنوب مصر از بالا به ایجاد و نمایش هنر هندسی در این تصویر که در تاریخ 22 می سال 2013 گرفته شده، می پردازد. در این منطقه هیچ آب سطحی وجود ندارد و آب با کمک پمپ های چاه آب، از بسترهای آب زیرزمینی واقع در لایه های ماسه سنگ منطقه نوبیا به سطح آورده شده و با آبپاش های چرخشی به آبیاری مزارع می پردازد. بر اساس اطلاعات سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا، در این تصویر هر نقطه نشان دهنده یک میدان آبیاری کمتر از یک کیلومتر است.

no-alt

به گفته سازمان زمین شناسی آمریکا، در جنوب مالاوی، توده مولانجی همچون سنگ مقاوم در برابر فرسایش و به مانند کوه بزرگی به چشم می خورد که در نزدیکی دریاچه کم عمق و شور چیلوا خود نمایی می کند. دامنه های بالایی این توده، جنگل را محافظت می کند. بخش سبز رنگ واقع در جنوب توده مولانجی، مزارع چای و ماکادمیا هستند. این تصویر در 10 آگوست سال 2014 میلادی توسط ماهواره لندست 8 گرفته شده است.

no-alt

این تصویر در 15 آگوست سال 2014 میلادی توسط ماهواره لندست 8 گرفته شده است. نوار سبز رنگ تصویر، زمین های کشاورزی است که بین دشت سیلابی رودخانه نیل و بیابان های اطراف آن واقع شده اند.

no-alt

چندین فوران آتش فشانی که فوران گدازه های بازالتی خارج شده آنها میدان گدازه آتش فشانی هاروج را در لیبی به وجود آوردند. این تصویر از بهم پیوستن چند تصوبر گرفته شده ماهواره لندست 8 در سال 2014 میلادی به دست آمده است. بر اساس اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا، محدوده میدان گدازه های آتش فشانی هاروج نزدیک به 185 کیلومتر گسترش پیدا کرد. بسیاری از بخش های روشن تصویر در جریان بازالت تیره رنگ، فرورفتگی های پوشیده شده از گل و لای و ماسه است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]