کد خبر : 59691 سه شنبه 23 خرداد 1396 - 09:00:09
تکثیر-سرو-5-هزار-ساله-پس-از-سفر-فضائی

جوانه زدن دانه یک سرو باستانی پس از سفر به فضا

تکثیر سرو 5 هزار ساله پس از سفر فضائی

سیناپرس: 28 دانه از مجموع 150 دانه ای که طی یک پروژه تحقیقاتی در سال 2015 به مدار فرستاده شده بوده و در سال گذشته به زمین بازگردانده شند، جوانه زده و در حال رشد هستند. این دانه ها به یک سرو باستانی 5 هزار ساله تعلق دارند.

دانه های یک درخت سرو 5 هزار ساله واقع در استان شان ژی در شمال غرب این کشور  پس از این که سال گذشته توسط فضانوردان چینی به فضا برده شد؛ جوانه زده است.

در همین رابطه ژائو ژیا از پژوهشگران مرکز تکثیر گیاهان نادر در چین اعلام کرد: «بیست و هشت دانه از بین دانه هایی که به فضا فرستاده شدند، تا پایان ماه می سال جاری میلادی جوانه زده و سبز شده اند و این گیاهان در حال حاضر بین 3 تا 5 سانتیمتر هستند.»

در این پروژه، بیش از 150 دانه این درخت سرو باستانی جمع آوری شده و در سال 2016 میلادی و طی ماموریت شن ژو 11 (Shenzhou-11) به فضا فرستاده شده و در آزمایشگاه فضائی تیانگونگ 2 (Tiangong-2) نگهداری شدند. این دانه ها در حد فاصل 15 سپتامبر سال 2015 تا 18 نوامبر سال 2016 در مدار زمین نگهداری شده بودند.

گیاه اصلی و مادر این دانه ها که 5 هزار سال قدمت دارد در منطقه هوانگ لینگ چین قرار داشته و حدود 20 متر ارتفاع دارد. گفته می شود این درخت توسط هوانگ دی (Huangdi) مشهور به امپراطور زرد کاشته شده است که در اساطیر از وی به عنوان پدر چینی ها و جد نخست این نژاد یاد می شود.

لازم به توضیح است که در این پروژه، بیش از 150 دانه این درخت سرو باستانی جمع آوری شده و در سال 2016 میلادی و طی ماموریت شن ژو 11 (Shenzhou-11) به فضا فرستاده شده و در آزمایشگاه فضائی تیانگونگ 2 (Tiangong-2) نگهداری شدند. این دانه ها در حد فاصل 15 سپتامبر سال 2015 تا 18 نوامبر سال 2016 در مدار زمین نگهداری شده بودند. پس از این دوره آزمایشی، دانه های فوق به زمین بازگردانده شده و آزمایش مرتبط با کاشت آن ها شروع شد. در این بخش از طرح، 150 دانه دیگر که به فضا فرستاده نشده بودند نیز جهت مقایسه، مورد بررسی قرار گرفتند. در حال حاضر 28 دانه از دانه های بازگردانده شه از فضا جوانه زده که پژوهشگران به طور دائمی در حال بررسی و مستند سازی آن ها بوده و در فاصله زمانی هر دو ساعت یکبار، از این گیاهان تصویر برداری می شود.

لازم به توضیح است که  آزمایشگاه فضائی تیان گونگ 2 دومین آزمایشگاه فضائی چین محسوب می شود که از طریق پایگاه فضائی جین کوان در استان گانسو واقع در شمال غربی کشور چین در ماه سپتامبر سال 2015 به مدار زمین فرستاده شد.  پیش از این یک آزمایشگاه فضائی دیگر توسط چین در مدار زمین مورد استفاده قرار داشت که تیان گونگ 1 نامیده می شود. عملیات ساخت این آزمایشگاه از سال 2011 میلادی شروع شده بود و این آزمایشگاه دارای شرایطی خوبی است و فضانوردان را در انجام آزمایش ها و بهره برداری های علمی در مدار زمین یاری خواهد رساند.

 دقت عمل  و بررسی های دقیق و علمی اولیه برای ساخت این ازمایشگاه که نزدیک به دو سال زمان برده است، سبب شده تا آزمایشگاه فضائی ساخته شده از کیفیت بالائی برخوردار باشد. فضاپیمای  هشت و نیم تنی Tiangong-1  که 10.4 متر طول و سه ونیم متر عرض دارد ، فضائی برابر با 15 متر مکعب را برای استفاده سه فضانورد در این آزمایشگاه تدارک دیده است.

برای ساخت و تاسیس این ایستگاه فضائی که پیش بینی می شود تا سال 2024 میلادی تنها ایستگاه فضائی قابل استفاده در مدار زمین باشد، در ابتدا  فضاپیمایی با نام Shenzhou-9 به همراه سه فضانورد در تابستان سال 2012 برای شروع ساخت نخستین آزمایشگاه فضائی چین روانه فضا شده و حدود یک سال بعد یعنی در اوایل تابستان سال 2013 سفینه فضاپیمای دیگری با نام Shenzhou-10 ابزار و ادوات لازم را به همراه سه فضانورد دیگر جهت تکمیل و ساخت پروژه ، به این آزمایشگاه انتقال داد.

بر اساس برنامه های اعلام شده سازمان فضائی چین و در راستای گسترش و تکمیل این آزمایشگاه فضائی  ، فضاپیمای Tiangong-2   جهت اضافه شدن به این آزمایشگاه به مدار زمین فرستاده شده و متعاقبا فضاپیمای Shenzhou-11 و فضاپیمای باری Tianzhou-1 ، تجهیزات، ادوات و فضانوردان جدیدی را به این آزمایشگاه منتقل کرد. پیش بینی می شود این آزمایشگاه فضائی چینی تا سال 2022 گسترش بیشتری یافته و به عنوان یک ایستگاه بین المللی فضائی مورد استفاده قرار گیرد.

این برنامه فضائی در راستای برنامه کلان پیشرفت های فضائی دولت چین انجام شده است که از سال 2010 آغاز شده و به صورت مستمر و موفقیت آمیز با پشتیبانی کامل تجهیزاتی از جمله مدل های مختلف ادوات فضائی پیشرفت کرده و همچنان در حال توسعه است.

منبع: xinhuanet

ترجمه: احسان محمدحسینی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]