کد خبر : 56482 سه شنبه 22 فروردین 1396 - 12:17:41
تلاش-چین-برای-حفظ-ماهی-های-خاویاری

گزارش تصویری از رهاسازی ماهی استروژن در طبیعت

تلاش چین برای حفظ ماهی های خاویاری

سیناپرس: به تازگی مرکز پژوهش های ماهی استروژن در چین با هدف پیشگیری از انقراض ماهی های استروژن و خاویاری در این کشور اقدام به رها سازی 500 قطعه ماهی در رود یانگ تسه کرده است.

ماهی های استروژن یکی از انواع ماهی های خاویاری هستند که به دلیل ارزش بالای غذائی و اقتصادی این ماده، نقش مهمی در اقتصاد کشورهای دارای این منابع ایفا می کنند. این موضوع سبب شده است تا در بسیاری از نقاط جهان شاهد صید بی رویه این ماهی ها بوده و در دهه های اخیر از جمعیت ماهی های استروژن به طرز چشمگیری کاسته شود. دریای خزر در شمال ایران دارای یکی از غنی ترین ذخایر ماهی های استروژن بوده و محصولات این منطقه از نظر کیفیت نیز در سطح جهانی شناخته شده است اما این موضوع به معنی عدم وجود این ماهی در سایر نقاط جهان نبوده و در بخش های مختلفی از جمله چین در آسیا و دریای سیاه در اروپا نیز ماهی های استروژن وجود دارند.

موارد متعددی چون عملیات عمرانی در آب ها، ترافیک دریایی و رودخانه ای، آلودگی محیط زیست و فعالیت های انسانی در کنار صید بی رویه سبب شده است تا این ماهی ها در معرض انقراض قرار گیرند.

این ماهی دارای ابعادی بین یک متر تا 2 و نیم متر بوده و پس از بلوغ؛ همه ساله تخمگذاری می کنند. ماهیان خاویاری چینی با نام مستعار پانداهای آبزی  به عنوان یک موجود وحشی در لیست جانوران تحت حفاظت مراکز حفاظتی قرار دارد. محققان موسسه تحقیقات ماهیان خاویاری چینی در بارور کردن مصنوعی و تخم ریزی این گونه ماهی ها در سال های گذشته موفق بوده اند.

ماهیان خاویاری چینی از خانواده Acipenseridae گروهی از ماهی ها هستند که در خطر انقراض قرار داند. قابل توجه است که این ماهی ها از لحاظ تاریخی در چین، ژاپن و شبه جزیره کره ماهی مهاجر محسوب شده اما بر اثر شکار زیاد و از دست رفتن بسیاری از زیستگاه های طبیعی، نسل آن ها در خطر انقراض قرار دارد. کشور چین با یک برنامه ریزی طولانی مدت اقدام به پرورش و رها سازی این گونه ماهی کرده است تا آنها را از خطر انقراض نجات دهد .

به تازگی دولت چین برای احیای جمعیت این ماهی ها اقدام به رها سازی 500 قطعه استروژن در رود یانگ تسه کرده و تلاش می کند تا این ماهی های نادر را از انقراض نجات دهد. عملیات فوق در هفته گذشته انجام شده و بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده در این رابطه،ماهی های رها شده در طبیعت دارای طیف سنی بین سه تا شش سال بوده و در حدود 110 سانتیمتر طول داشته و عمدتا امکان جفت گیری و تکثیر در طبیعت را دارند. وزن این ماهی ها نیز به طور متوسط 5 و نیم کیلوگرم بود.

شایان ذکر است که این برنامه در راستای اهداف مرکز پژوهش های ماهی استروژن در چین انجام شده و پنجاه و نهمین باری است که این ماهی ها پروش یافته و در طبیعت رها می شوند. طی این پروژه تا کنون از سال 1980 میلادی تا امروز بیش از 5 میلیون ماهی استروژن در زیستگاه های بومی خود در شرق آسیا  رهاسازی شده اند.

برخی پژوهشگران اعتقاد دارند ماهی های استروژن از زمان دایناسورها تاکنون بقا یافته و عمر این گونه جانوری بیش از 140 میلیون سال است.

متاسفانه موارد متعددی چون عملیات عمرانی در آب ها، ترافیک دریایی و رودخانه ای، آلودگی محیط زیست و فعالیت های انسانی در کنار صید بی رویه سبب شده است تا این ماهی ها در معرض انقراض قرار گیرند. ماهی های استروژن به طور طبیعی در فصل تخمگذاری از دریا ها به سمت رودخانه مهاجرت کرده و تخم های خود را در لا به لای گل و لای بستر رودها قرار می دهند.

 

منبع: xinhuanet

ترجمه: احسان محمدحسینی

no-alt

کشور چین با یک برنامه ریزی طولانی مدت اقدام به پرورش و رها سازی این گونه ماهی کرده است تا آنها را از خطر انقراض نجات دهد .

no-alt

ماهی های رها شده در طبیعت دارای طیف سنی بین سه تا شش سال بوده و در حدود 110 سانتیمتر طول داشته و عمدتا امکان جفت گیری و تکثیر در طبیعت را دارند. وزن این ماهی ها نیز به طور متوسط 5 و نیم کیلوگرم بود.

no-alt

اهیان خاویاری چینی از خانواده Acipenseridae گروهی از ماهی ها هستند که در خطر انقراض قرار داند.

no-alt

ماهیان خاویاری چینی با نام مستعار پانداهای آبزی به عنوان یک موجود وحشی در لیست جانوران تحت حفاظت مراکز حفاظتی قرار دارد. محققان موسسه تحقیقات ماهیان خاویاری چینی در بارور کردن مصنوعی و تخم ریزی این گونه ماهی ها در سال های گذشته موفق بوده اند.

no-alt

دریای خزر در شمال ایران دارای یکی از غنی ترین ذخایر ماهی های استروژن بوده و محصولات این منطقه از نظر کیفیت نیز در سطح جهانی شناخته شده است اما این موضوع به معنی عدم وجود این ماهی در سایر نقاط جهان نبوده و در بخش های مختلفی از جمله چین در آسیا و دریای سیاه در اروپا نیز ماهی های استروژن وجود دارند.

no-alt

برخی پژوهشگران اعتقاد دارند ماهی های استروژن از زمان دایناسورها تاکنون بقا یافته و عمر این گونه جانوری بیش از 140 میلیون سال است.

no-alt

ماهی های استروژن یکی از انواع ماهی های خاویاری هستند که به دلیل ارزش بالای غذائی و اقتصادی این ماده، نقش مهمی در اقتصاد کشورهای دارای این منابع ایفا می کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]