کد خبر : 54943 یکشنبه 08 اسفند 1395 - 12:17:52
ژن-نئاندرتال-ها-عامل-اسکیزوفرنی-و-سل-پوستی

تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان داد؛

ژن نئاندرتال ها عامل اسکیزوفرنی و سل پوستی

محققان آمریکایی کشف کرده اند ژنوم نئاندرتال ها هنوز هم در بدن انسان های امروزی وجود دارد و بیماری هایی مانند سل پوستی و اسکیزوفرنی به آن مربوط منجر می شوند.

به گزارش مهر به نقل از تک ترندز، نئاندرتال ها غارنشینانی درشت هیکل با پیشانی های عریض  بودند که۴۰ هزار سال قبل در زمین زندگی می کرده اند.  این در حالی است که مطالعه گروهی از  محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده ژن های نئاندرتال ها هنوز هم در بدن انسان ها وجود دارد و در مواردی مانند قد انسان و احتمالا ابتلا به بیماری های شیرزوفرنی و سل پوستی(لوپوس) تاثیرگذاراست.

درهمین راستا جاشوا آکی دانشمند ژنتیک و محقق این پروژه می گوید: پیش از این نیز دانشمندان معتقد بودند برخی نقاط ضعف در بدن انسان های امروزی ناشی از ژن نئاندرتال هاست. اما در درک مکانیسم تاثیرگذاری این ژن ها در انسان های امروزی  با چالش روبرو شده بودند.

محققان، اطلاعات مربوط به ژنوتایپ پروژه (GTEx) را بررسی کردند. این پروژه  به یافتن اشخاصی مربوط بود که هر دو ژن انسان نئاندرتال و امروزی را  داشته باشند.

آکی در تحقیقات خود متوجه ۱۲ ژن نئاندرتال شد که خطر بیماری در بدن انسان امروزی را افزایش می دادند. نتایج تحقیقات او و گروهش نشان داد  توالی دی ان آ نئاندرتال هنوز هم روی ژن ها تاثیر گذار است. به عنوان مثال نسخه ای از ژن نئاندرتال به نام ADAMTSL۳ به قد افراد و اسکیزوفرنی مربوط است. همچنین جهش های ژنی معمول نیز از انسان های نئاندرتال به ارث رسیده اند.

کلید واژه ها: اسکیزوفرنی - سل پوستی - نئاندرتال - ژن -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]