کد خبر : 54526 پنج شنبه 28 بهمن 1395 - 10:39:59
تصاویر-هنری-از-پژوهش-های-علمی

گزارش تصویری از عکس های برگزیده موسسه والترز والیز

تصاویر هنری از پژوهش های علمی

سیناپرس: در این گزارش تصویری مجموعه ای از منتخب تصاویر برگزیده موسسه استرالیائی والترز والیز که ماحصل پژوهش های علمی در سال های گذشته است، معرفی می شوند. این تصاویر علاوه بر اهمیت علمی، دارای ارزش هنری نیز هستند.

دانشمندان و محققان در حالی که به کاوش و تحقیقات خود می پردازند تصاویر شگفت انگیزی بخش هایی از این پژوهش ها تهیه می کنند. در حقیقت دنیای پژوهش های علمی و آزمایش های تجربی همواره تصاویری بی نظیر و دریچه ای متفاوت از اشکال و رنگ ها را در برابر دانشمندان قرار می دهد، تصاویری که شاید در زندگی روزمره کمتر با آن ها رو به رو می شویم.

موسسه والتر و الیز  به طور سالانه اقدام به برگزاری مسابقه ای با عنوان تصاویر علمی - هنری می کند. این موسسه قدیمی ترین مرکز پژوهش های پزشکی در استرالیا محسوب شده و همه ساله میزبان تعداد زیادی از پژوهشگران بین المللی از گوشه و کنار جهان است.

برخی از این تصاویر تنها زیر میکروسکوپ های قدرتمند دیده می شوند. در این گزارش به بررسی برخی از هنری ترین و زیباترین تصاویر مربوط به پژوهش های علمی  در گوشه و کنار جهان می پردازیم که توسط موسسه والترز والیز در سال های گذشته انتخاب شده اند. موسسه والتر و الیز  به طور سالانه اقدام به برگزاری مسابقه ای با عنوان تصاویر علمی - هنری می کند. این موسسه با نام کامل Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research ، قدیمی ترین مرکز پژوهش های پزشکی در استرالیا محسوب شده و همه ساله میزبان تعداد زیادی از پژوهشگران بین المللی از گوشه و کنار جهان است. از جمله اصلی ترین اهداف این موسسه، یافتن روش های درمانی جدید برای برخی بیماری ها از قبیل انواع بیماری های خود ایمنی، هپاتیت، ایدز، مالاریا و .. است. این موسسه در سال 1915 تاسیس شده و در سطح جهان شناخته شده است. در این گزارش، در ذیل هر تصویر، توضیحات مرتبط با آن ارائه شده است.

 

منبع: abc.net

ترجمه: فاطمه کردی

no-alt

اشتباه نکنید این تصویر، تصویر یک کاکتوس نیست. این تصویر برنده جایزه سال 2012 علمی هنری موسسه والتر و الیز شده است. این تصویر نشانگر ساختار میکروسکوپی غده پستانی در حال رشد است. در این تصویر می توان انشعاب مجرایی با سلول های اپیتلیال متشکله از لکه های قرمز خط دار را مشاهده کرد. لکه سبز رنگ لایه اطراف سلول های بازال را پشتیبانی می کند. (دکتر آن ریوس)

no-alt

تصویر شطرنجی مولکولی، برنده تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2010 شده است. دانشمندان با استفاده از رایانه به مطالعه پروتئین ها که به عنوان عامل درمانی بالقوه شناسایی شده اند، پرداختند. جالب است که این تصویر می تواند یادآور یک بوم نقاشی مدرن باشد. در واقع این تصویر از یک تناقض در شبیه سازی های رایانه ای ناشی می شود. اگر چه چنین عملی برای تحقیقات و فعالیت های علمی مفید نیست اما می تواند یک تصویر ایجاد شده بسیار زیبا محسوب شود. (دکتر برایان اسمیت)

no-alt

تصویر شبکه مویرگی، فینالیست تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2010. این تصویر، پیچیدگی ظریف رگ های خونی شبکه - مانند چشم در حال رشد را نشان می دهد. سلول ها در طول رشد در این رگ ها در یک فرایند کنترل شده به نام آپوپتوز و یا مرگ برنامه ریزی شده سلولی تخلیه می شوند. (دکتر لی کولتاس)

no-alt

تصویر ریه شاهتوتی توسط انتخاب مردم برنده تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2013 شده است. این تصویر لطیف ارغوانی مراحل اولیه رشد ریه و جوانه زدن شاخه های آن در ایجاد سطح کافی برای تنفس را نشان می دهد. دانشمندان در حال مطالعه و تحقیق بر روی روند طبیعی رشد و توسعه ریه از جمله چگونگی ایجاد تمام انواع سلول های ریه توسط سلول های بنیادی هستند. این مطالعات می تواند در استفاده از سلول های بنیادی در درمان سرطان ریه مفید باشد. (لورا گالوی)

no-alt

تصویر دایره مرگ، فینالیست تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2013 شده است. کشف ترکیباتی که می تواند برای درمان بیماری مورد استفاده قرار گیرد به لطف روبات ها آسان تر شده است. این تصویر در واقع الگوی است که در اثر چکیدن یک قطره بسیار ریز از یک دارویی ترکیبی بر روی صفحه آزمایشگاهی حاوی یک لایه نازک از سلول های سرطان پستان در حال رشد، ایجاد شده است. این قطره باعث مرگ سریع سلول های سرطانی در حال رشد شده به همین دلیل این تصویر دایره مرگ نام گرفته است. (دکتر کارل لیئوچائوس)

no-alt

تصویر قلب، برنده تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2013. در این تصویر می توان عروق کرونر، سرخرگ ها و سیاهرگ ها که تغذیه عضله قلب را برعهده دارند و بخشی جدایی ناپذیر از سیستم گردش خون هستند را مشاهده کرد. تقاطع ضربدری رگ های خونی قرمز رنگ قلب در سلول های ماهیچه ای آبی خودنمایی می کنند. محققان امیدوار هستند که بتوانند آسیبی که به عروق خونی وارد می شود را برگردانند و یا رگ هایی را که در اثر سکه قلبی، حملات قلبی یا دیگر بیماری های قلبی آسیب می بینند را احیا کنند. (دکتر ان ریوس و دکتر کریستین بیبن)

no-alt

این تصویر که ساختار پیچیده بخشی از روده یک پشه است، فینالیست تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2012 شده است. در واقع این تصویر از بخشی از روده یک پشه که یک بخش مهم مرحله بندی در چرخه عمر انگل مالاریا، پلاسمودیوم محسوب می شود، گرفته شده است. این ساختار پیچیده به گونه ای می تواند برای تحقیقات جلوگیری از رشد و توسعه انگل در میزبانی پشه مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان یک هدف جدید برای مبارزه با مالاریا به کار رود. (فیونا آنگریسانو)

no-alt

تصویری از چهره یک جنین، فینالیست تصاویر علمی هنری موسسه والتر و الیز سال 2010. سلول های آبی و سبز پر جنب و جوش به نمایش مساله مولکولی در یک ارگانیسم در حال رشد می پردازد. در واقع این سلول ها، سلول های جنین موش هستند که حضور مجتمع تکثیر دی ان ای را نشان می دهند و به نمایش چگونگی تبدیل یک سلول واحد به یک ارگان کامل می پردازند. (دکتر اندرو کوئه)

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]