کد خبر : 53827 چهارشنبه 06 بهمن 1395 - 17:25:31
دنیای-شگفت-انگیز-قطرات-اشک

گزارش تصویری از مولکول های اشک از نمای میکروسکوپ

دنیای شگفت انگیز قطرات اشک

سیناپرس: نتایج پژوهش های یک محقق هلندی نشان می دهد که ساختار اشک انسان از مواد اولیه یکسانی تشکیل می شود اما نحوه کریستالی شدن ساختار مواد داخلی اشک بر اساس دلیل جاری شدن اشک متفاوت است.

در سال 2015 میلادی یک پژوهشگر با نام موریس مایکرز پروژه ای را با نام تصویرسازی از اشکها (Imaginarium of Tears) آغاز کرد که که در آن نمونه های مختلف قطرات اشک از افراد مختلف در حالات روحی مختلفی که منجر به جاری شدن اشک می شود، جمع آوری و به وسیله میکروسکوپ مورد مطالعه قرار گرفت. شروع پروژه از آن جائی بود که این پژوهشگر در حال انتقال نمونه کریستالی دیکلوفناک (crystalised Diclofenac) از آشپزخانه به اتاق خود بود که ناگهان انگشت پایش با لبه میز به شدت برخورد کرده و از شدت درد اشک از چشمان وی جاری می شود. در این لحظات، موریس مایکرز به سرعت به فکر این می افتد که نمونه اشک خود را زیر میکروسکوپ بررسی کند.

برای بررسی این قطرات اشک، در ابتدا باید آن ها به صورت کریستالی در می آمدند و این فرایند بین 5 تا 30 دقیقه به طول می انجامد که این موضوع تابع متغیرهای مختلفی مانند رطوبت، دما و ویژگی های انحصاری فرد اهدا کننده اشک است. در این پروژه پس از کریستالی شدن اشک، تصویربرداری از آن ها انجام گرفته است.

وی از تکنیک های نورپردازی مختلفی برای میکروسکوپ خود استفاده کرده و با اضافه کردن پس زمینه سیاه به نمونه های خود، توانست تصاویری شگفت انگیز و متفاوت از این قطرات اشک تهیه کند.

قطرات اشک به سه گروه کلی اشک های بی دلیل (Basel tears)، اشک های واکنشی (reflex tears) و اشک های احساسی (emotional tears) تقسیم می شوند و مواد متشکله همه  آن ها عبارتند از: آب، چربی، گلوکوز، ماده بزاقی ، لاکتوفرین، لیپوکالین، لاکریتین، ایمونوگولوبولین، اوره، سدیم، پتاسیم، کلر،منگنز و لیسوزیم. البته در این میان یک استثنا نیز دیده می شود: در اشک های ناشی از احساسات، موادی مانند پرولاکتین، آدرنوکورتیکوتروپیک و لئوسین انکفالین که یک ماده مسکن طبیعی است، نیز وجود دارد. برای بررسی این قطرات اشک، در ابتدا باید آن ها به صورت کریستالی در می آمدند و این فرایند بین 5 تا 30 دقیقه به طول می انجامد که این موضوع تابع متغیرهای مختلفی مانند رطوبت، دما و ویژگی های انحصاری فرد اهدا کننده اشک است. در این پروژه پس از کریستالی شدن اشک، تصویربرداری از آن ها انجام گرفته است. موریس مایکرز پس از انتشار تصاویر اولیه طرح خود در اینترنت با گروه کثیری از افراد علاقه مند به این موضوع رو به رو شد که نمونه اشک های خود را که ناشی از حالات مختلفی بودند، در اختیار وی قرار داده و به این ترتیب مجموعه ای بی نظیر از این تصاویر تهیه شد. وی پس از پیشبرد طرح ابتکاری خود اقدام به برگذاری چند نمایشگاه و گالری کرده و نخستین نمایشگاه با این موضوع در کشور هلند برپا شد. وی در این پروژه دریافت که نوع ساختار و شکل کریستالی شدن قطرات اشک در حالات مختلف روحی متفاوت بوده و اشک های ناشی از اندوه، درد، وزش باد، تاثیر پیاز ، خنده و شادی و ... از نظر ساختار داخلی با یکدیگر متفاوت بوده و منحصر به فرد هستند.

این پژوهشگر در سخنرانی مراسم افتتاحیه نمایشگاه آمستردام در این رابطه گفت: ما باید اشک هایمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. هر اشک روایت کننده یک داستان است و داستان های شخصی ما می تواند موجب عمیق تر شدن پیوندهای بین انسان ها شود.

 

ترجمه: فاطمه کردی

منبع : telegraph

no-alt

اشک ناشی از اندوه

no-alt

نمونه دیگری از اشک ناشی از اندوه شدید

no-alt

اشک ناشی از تماس با فلفل قرمز

no-alt

قطرات اشک به سه گروه کلی اشک های بی دلیل (Basel tears)، اشک های واکنشی (reflex tears) و اشک های احساسی (emotional tears) تقسیم می شوند

no-alt

نمونه اشک ناشی از تحریک حس بویایی

no-alt

اشک ناشی از رایحه پیاز

no-alt

مواد متشکله همه آن ها عبارتند از: آب، چربی، گلوکوز، ماده بزاقی ، لاکتوفرین، لیپوکالین، لاکریتین، ایمونوگولوبولین، اوره، سدیم، پتاسیم، کلر،منگنز و لیسوزیم.

no-alt

در اشک های ناشی از احساسات، موادی مانند پرولاکتین، آدرنوکورتیکوتروپیک و لئوسین انکفالین که یک ماده مسکن طبیعی است، نیز وجود دارد.

no-alt

اشک ناشی از وزش باد

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]