کد خبر : 3893 شنبه 23 اسفند 1393 - 03:28:01
گزارش-تصویری-از-زنان-فضانورد-روسیه

گزارش تصویری از زنان فضانورد روسیه

سیناپرس: روسیه را می توان از پیشگامان عرصه پژوهش های فضائی دانست . در این میان زنان وظایف خطیری در این مسیر ایفا کرده اند . تا کنون چهار زن در لیست فضانوردان کشور روسیه جای گرفتند که هر کدام نقش مهمی در این زمینه داشته اند .

فضاپیمای سایوز (Soyuz) یک فضاپیمای سرنشین دار در اوایل دهه شصت میلادی بود که زیر نظر سرگئی کارالیف (Sergei Pavlovich Korolev) مورد استفاده قرار گرفت . این فضاپیما فضانوردان شوروی سابق و سایر کشورها را به ایستگاه سالیوت و آلماز می برد .

قابل توجه است که یلنا سرووا (Yelena Serova) اولین فضانورد زن روسی بود که به مجموعه ای از پروازهای فضایی طولانی مدت در 20 سال گذشته دست پیدا کرد . پیش از این ، تنها سه فضانورد زن ،  با نام های والنتینا ترشکوا Valentina Tereshkova (1963) ، سوتلانا ساویتسکایا Svetlana Savitskaya (1982، 1984) و یلنا کنداکاوا Yelena Kondakova (1994، 1997) به نمایندگی از اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه به فضا رفتند .

در این گزارش تصویری زنان فضانورد روسی و فعالیت های فضایی اشان معرفی می شود .

منبع
 

no-alt

والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) والنتینا ترشکوا نخستین زن فضانورد شوروی سابق است. در این تصویر او برای یک معاینه پزشکی در مرکز آموزش فضانورد قرار دارد.

no-alt

والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) او از بین بیش از چهار صد متقاضی برای خلبانی وستوک 6 در 16 ژوئن سال 1963 میلادی انتخاب شد.

no-alt

والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) والنتینا ترشکوا پس از فرود. (اولین نفر از سمت چپ)

no-alt

سوتلانا ساویتسکایا (Svetlana Savitskaya) سوتلانا ساویتسکایا دومین زنی بود که وارد فضا شد . او تقریبا نوزده سال پس از والنتینا ترشکوا این سفر را انجام داد. (نفر وسط)

no-alt

سوتلانا ساویتسکایا (Svetlana Savitskaya) سوتلانا ساویتسکایا در ماموریت دوم خود به فضا ، در حالی که به صورت معلق در حال راه رفتن است. سفر دوم او در تاریخ 25 جولای سال 1984 میلادی انجام شد. (نفر وسط)

no-alt

سوتلانا ساویتسکایا (Svetlana Savitskaya) سوتلانا ساویتسکایا در خارج از ایستگاه فضایی Salyut 7 به مدت 3 ساعت 35 دقیقه مشغول راهپیمایی فضایی (extravehicular activity) بوده است.

no-alt

- یلنا کنداکاوا (Yelena Kondakova) یلنا کنداکاوا سومین زن روسی فضانورد و اولین زنی که طولانی ترین سفر فضایی را تجربه کرده بود، است. او پس از پنج ماه اقامت در ایستگاه فضایی میر (Mir space station) در تاریخ 22 مارس سال 1995 به زمین بازگشت. کنداکاوا همچنین نخستین زنی است که با هر دو برنامه فضاپیمای سایوز (Soyuz) و شاتل فضایی (Space Shuttle) به فضا پرواز کرده است.

no-alt

یلنا سرووا (Yelena Serova) یلنا سرووا اولین زن فضانورد روسی بوده که به بازدید از ایستگاه فضایی بین المللی رفته است. او در تاریخ 26 سپتامبر سال 2014 این پرواز را انجام داد.

no-alt

یلنا سرووا (Yelena Serova) سرووا از موسسه حمل و نقل هوایی دانشکده هوا و فضای مسکو به عنوان یک مهندس فضایی فارغ التحصیل شد. تصویر: از سمت چپ بری ویلمور (Barry Wilmore) فضانورد امریکایی ، الکساندر ساموکوتیوف (Alexander Samokutyaev) و یلنا سرووا فضانوردان روسی . آنها ماموریت داشتند تا به ایستگاه فضایی بین المللی در پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان بروند.

no-alt

یلنا سرووا (Yelena Serova) یلنا سرووا پس از فرود از فضاپیمای سایوز

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]