کد خبر : 3643 دوشنبه 18 اسفند 1393 - 12:54:27
سرطان-پروستات-در-مردان-احتمال-ابتلا-به-سرطان-سینه-در-زنان-خانواده-را-افزایش-می-دهد

سرطان پروستات در مردان احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان خانواده را افزایش می دهد

مطالعات محققان دانشگاه پزشکی وِین در دیترویت میشیگان نشان می دهد که سابقه سرطان پروستات در مردان خانواده، احتمال ابتلای زنان درجه یک خانواده به سرطان سینه را افزایش می دهد.

به گزارش ایرنا از ساینس، ارتباط سابقه خانوادگی سرطان سینه با افزایش احتمال ابتلا به این سرطان برای بقیه اعضای خانواده، سالها پیش اثبات شده است؛ ولی این اولین باری است که تحقیقات نشان می دهد سابقه خانوادگی سرطان پروستات، با سرطان سینه در ارتباط است.

احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که بستگان درجه اولشان به این بیماری مبتلا بوده اند، بسیار بیشتر است. جهش در ژن های BRCA1 یا BRCA2شایعترین علت سرطان سینه ارثی است که از والدین منتقل می شود.

مطالعه بر روی 79 هزار زن بین سال های 1993 تا 1998 نشان می دهد که سابقه خانوادگی سرطان پروستات، با سرطان سینه در ارتباط است؛ ولی هنوز چگونگی این ارتباط مشخص نیست.

از هر هفت مرد، یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود و داشتن برادر یا پدری که به این بیماری مبتلا بوده است، شانس ابتلا را دوبرابر می کند.

از هر هشت زن آمریکایی، یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. بر اساس پیش بینی انجمن سرطان آمریکا، در سال جاری حدود 232 هزار نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا می شوند و بیش از 40 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Cancer منتشر شده است. 
 

کلید واژه ها: سرطان سینه سرطان پروستات
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]