کد خبر : 35552 جمعه 03 اردیبهشت 1395 - 00:16:42
شناسايي-امواج-گرانشي-در-اتمسفر-پلوتو

شناسايي امواج گرانشي در اتمسفر پلوتو

بر اساس تصاوير به دست آمده از فضاپيماي New Horizones كه سال گذشته از كنار پلوتو عبور كرد، در اتمسفر اين سياره كوتوله پديده اي وجود دارد كه احتمالا حاكي از وجود امواج گرانشي است.

ميزان شفافيت لايه هاي مه كه اتمسفر نيتروژني اوليه پلوتو را تشكيل مي دهند، بسته به زاويه ديد و نور تابيده شده به اين سياره تغيير مي كند و پديده اي شبيه به حركت موجي را در اتمسفر ايجاد مي كند. اما اين لايه ها ساختار كلي خود را در هر حال حفظ مي كنند.
اين اثر موجي ممكن است حاصل امواج گرانشي باشد. موج گرانشي، موجي است كه در محيط سيال يا در سطح تماس بين دو محيط ايجاد مي شود كه در آن نيروي شناوري سيال را به سمت بالا و نيروي گرانش آن را به سمت پايين مي كشد. نمونه اي از چنين سطحي، ميان جو و اقيانوس است كه باعث برخاستن امواج ناشي از باد مي شود. اين پديده قبلا در زمين و مريخ شناسايي شده است.
نكته قابل توجه اين است كه با وجود امواج گرانشي، حجم جو سياره تغيير نمي كند و فضايي تا ارتفاع 200 كيلومتري آن را پوشش مي دهد.
به گزارش ايرنا از ساينس، با وجود اين كه اطلاعات زيادي درباره پلوتو در اختيار نداريم، با استفاده از اطلاعات فضاپيماي New Horizones همچنان به دانش ما افزوده مي شود. براي دريافت تمام اطلاعات مربوط به پلوتو از اين فضاپيما، 16 ماه زمان لازم است.

کلید واژه ها: پلوتو - اتمسفر - امواج گرانشي -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]