کد خبر : 24303 جمعه 20 آذر 1394 - 07:00:00
کنترل-خودرو-با-امواج-مغزی

اختراع جدید متخصصان چینی:

کنترل خودرو با امواج مغزی

سیناپرس: به تازگی دانشمندان چینی موفق به طراحی سیستمی شده اند که به کمک آن می توان یک خودرو را تنها با استفاده از ذهن و فکر کردن کنترل کرد.

در حالی که شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل در حال تلاش برای ساخت خودروهای بدون راننده هستند، متخصصان چینی اهدافی بسیار بزرگ تر را در سر می پرورانند و قصد دارند تا ساختاری را ایجاد کنند که بتوان به کمک آن تنها با فکر کردن به رانندگی، یک خودرو را کنترل کرد.

در این آزمایش یک نفر با قرار دادن یک هدست ویژه بر روی سر خود توانست تا دستورات اولیه ای مانند قفل شدن، باز شدن قفل، حرکت رو به جلو، حرکت رو به عقب و پیچیدن به اطراف را از طریق امواج مغزی خود به خودرو انتقال بدهند.

تحقیقات مربوط به این پروژه از چند سال پیش آغاز شده است و سرانجام پس از چند سال تلاش، متخصصان این زمینه موفق به ارائه دستاورد های خود در قالب یک آزمایش میدانی شده اند. در این آزمایش که تصویر آن را نیز در ابتدای این خبر مشاهده می کنید، یک نفر با قرار دادن یک هدست ویژه بر روی سر خود توانست تا دستورات اولیه ای مانند قفل شدن، باز شدن قفل، حرکت رو به جلو، حرکت رو به عقب و پیچیدن به اطراف را از طریق امواج مغزی خود به خودرو انتقال بدهند.

این هدست حاوی تعداد 16 حسگر ویژه است که سیگنال های مغزی را دریافت کرده و آنها را به صورت بی سیم به سیستم تعبیه شده بر روی خودرو انتقال می دهد. این سیستم پس از دریافت این اطلاعات آنها را به زبان ماشین تبدیل کرده و به خودرو انتقال می دهد تا دستورات مورد نظر در بعد حرکتی بر روی خودرو اعمال شوند.

شایان ذکر است که در صورت موفقیت این پروژه می توان انتظار داشت که حتی افراد فاقد توانایی حرکتی نیز بتوانند به رانندگی بپردازند. البته هنوز راه زیادی تا تکامل این سیستم باقی مانده است ولی آزمایش صورت گرفته نشان از پتانسیل بالای این پروژه برای موفقیت داشته است.

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]