کد خبر : 12389 دوشنبه 05 مرداد 1394 - 19:18:59
محقق-ایرانی-موفق-به-ساخت-کامپوزیت-چوب-پلاستیک-انعطاف-پذیرشد

محقق ایرانی موفق به ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک انعطاف پذیرشد

دانشجوی دکترای صنایع چوب و کاغذ واحد علوم و تحقیقات موفق به ساخت یک کامپوزیت چوب پلاستیک بسیار منعطف شد که نمونه مشابهی در دنیا ندارد.

به گزارش ایرنا از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی،علی کاظمی تبریزی دانشجوی دکترای صنایع چوب و کاغذ این واحد در رابطه با ساخت این کامپوزیت چوب پلاستیک انعطاف پذیر گفت: کامپوزیت چوب پلاستیک (Wood Plastic Composites) که به اختصارWPC نامیده می شود، مانند مواد مرکب، دارای دو بخش اصلی است و گروه جدیدی از مواد است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال تولید و گسترش است.

وی ادامه داد: مهم ترین و پرمصرف ترین موادی که به عنوان ماده زمینه مورد استفاده قرار می گیرند، می‏توان به پلی اتیلن سبک و سنگین، پلی پروپیلن، پلی استر و پلی وینیل کلراید (PVC) اشاره کرد.

کاظمی تبریزی افزود: مهم ترین موادی که در ساخت مواد مرکب WPC مورد استفاده قرار می گیرند می توان به مواد لیگنوسلولزی مثل الیاف چوب، آرد چوب، الیاف محصولات کشاورزی (پسماند محصولات کشاورزی، علف ها، گیاهان آبی و سایر مواد گیاهی)، لینتر پنبه، کنف، کتان، بامبو، کاه و باگاس اشاره کرد.

وی گفت: این ماده خواص مقاومتی بسیار بالاتری نسبت به موادی که قبلا در صنایع چوب مثل MDF ساخته شده بود، دارد. این خواص مقاومتی شامل خواص مکانیکی (بالا) و جذب آب (پایین) خیلی کمتری نسبت به MDF و تخته خرده چوب و غیره ....دارد.

وی ادامه داد: این محصول نسبت به wpc های ساخته شده از ابتدا تا کنون دارای انعطاف بسیار زیاد بوده که مقاومت خمشی بسیار بالایی دارد. یعنی با وارد شدن نیرو و ضربه مکانیکی از محور خنثی خارج می شود و نمی شکند.

وی تصریح کرد: در این طرح که با همکاری دکتر مصطفی سفیدروح دانشجوی دکتری گرگان ابداع شده، ماده ای را درست شد که از ضایعات چوب و پلاستیک باشد و بعد ماده ای به آن افزودیم تا مقاومت خمش بسیاری دارد.

این محقق واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: استاندارد پلاستیک به گونه ای است که تا زمانی که پنج سانت به سمت پایین می رود، در مقابل نیرو مقاومت می کند. این در حالی است که ماده ی ابداع شده حتی زمانی که پنج سانت هم پایین آمده بود، نشکسته و این محصول با موفقیت آزمایش مقاومت خمشی را گذراند.

وی افزود: این ماده محصولی است که به راحتی تولید می شود و این نخستین بار است که چنین محصولی در دنیا تولید می شود و کاربردهای بسیار زیادی هم دارد.

کاظمی به کاربردهای این ماده جدید اشاره کرد و گفت: از این ماده برای ساخت مبلمان شهری، پارکت زمین های ورزشی، سپر ماشین، دیوارهای ضدزلزله به دلیل مقاومت خمش بالایی که دارد و میز و صندلی شهری که شبیه به چوب است و هم نسبت به ضربه مقاومت بالایی دارد، می توان استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای این کامپوزیت می توان به استفاده از آن در سقف کاذب، پوشش دیوار، پارتیشن بندی فضا، پوشش ستون های استوانه ای یا دیوارهای به فرم Arc، کفپوش زمین های بازی کودکان، استفاده در سالن های ورزشی به عنوان کف پوش و دیوار کوب، ساخت مبلمان صفحه ای فرم دار، ساخت مبلمان شهری، گلدان های استوانه ای شکل، نمای ایستگاه های اتوبوس اشاره کرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]