کد خبر : 12202 شنبه 03 مرداد 1394 - 09:17:14
گزارش-تصویری-از-راکت-های-ماهواره-بر-سویوز

گزارش تصویری از راکت های ماهواره بر سویوز

سیناپرس: در حال حاضر راکت فضاپیمای سویوز با قابلیت حمل و انتقال انسان به فضا ، تنها گزینه موجود جهت انتقال فضانوردان ایستگاه بین المللی فضائی به محل ماموریت خود محسوب می شود . در این گزارش تصویری به معرفی این راکت می پردازیم .

امروزه بخش مهمی از فعالیت های فضائی آژانس فضائی روسیه و همچنین عملیات اعزام تجهیزات و نیروی انسانی به ایستگاه بین المللی فضائی ، توسط راکت های ماهواره بر سویوز Soyuz انجام می شود . نسل اول  این نوع از راکت های فضاپیما برای نخستین بار در سال 1960 میلادی و توسط کارشناسان و مهندسان سازمان فضائی شوروی سابق طراحی و ساخته شدند . گفتنی است بر اساس آمارهای رسمی موجود ، راکت های سویوز در تاریخ اکتشافات و ماموریت های فضائی ، بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده است . این موضوع به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد و قابلیت های بسیار زیاد این نوع از راکت های ماهواره بر و فضا پیما است که قادر به حمل انسان و اشیا مختلف به خارج از مدار زمین بوده و به همین دلیل به عنوان اصلی ترین وسیله ارتباطی با ایستگاه بین المللی فضائی مورد استفاده قرار می گیرد . گفتنی است در آخرین طراحی های انجام شده برای انجام ماموریت این نوع از راکت ها ، قرار است فضانوردان با  کمک راکت های سویوز به ایستگاه بین المللی فضائی منتقل شوند . در این گزارش تصویری انواع مختلف راکت های سویوز معرفی شده اند .

منبع
 

no-alt
no-alt
no-alt

راکت فضاپیمای سویوز از نوع Soyuz TMA 17M که در پایگاه فضائی بایکونور در حال آماده شدن و مونتاژ است .

no-alt

در آخرین ماموریت ایستگاه بین المللی فضائی ، اولگ کونوننکو Oleg Kononenko فضانورد روسی ، کیمیا یوئی Kimiya Yui از ژاپن و کجل نوروود لیندگرن Kjell Norwood Lindgren از آمریکا حضور داشتند .

no-alt

بوستر Soyuz FG به همراه فضاپیمای Soyuz TMA 17M ؛ فضانوردان ایستگاه بین المللی فضائی را به این ایستگاه حمل می کند . این عملیات برای تاریخ 23 جولای سال 2015 ( 1 مرداد ماه ) طراحی شده بود .

no-alt

در حال حاضر راکت های سویوز تنها وسیله ارتباطی جهت انتقال انسان به ایستگاه بین المللی فضائی هستند .

no-alt

گفتنی است آخرین ماموریت راکت سویوز در ابتدا قرار بود در تاریخ 26 می انجام شود که این عملیات به دلیل شکست ماموریت راکت فضاپیمای ترابری M-27M در بهار امسال ؛ به تعویق افتاد .

no-alt

تصویری قدیمی از راکت های سویوز در زمان حکومت شوروی سابق

no-alt

تا کنون انواع مختلفی از این خانواده طراحی و ساخته شده است .

no-alt

در این تصویر مراحل آماده سازی بوستر ( شتاب دهنده ) Soyuz FG به همراه راکت فضاپیمای Soyuz TMA-17M در پایگاه فضاوی بایکونور مشاهده می شود .

no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]