کد خبر : 11816 شنبه 27 تیر 1394 - 12:07:15
باکتری‌ها،-شفاف‌ترین-ساطع‌کنندگان-اشعه-ایکس-سخت

باکتری‌ها، شفاف‌ترین ساطع‌کنندگان اشعه ایکس سخت

محققان موسسه تحقیقات بنیادی تاتا و موسسه تحقیقات پلاسمای گاندی ناگار در هند، باکتری‌هایی تولید کرده‌اند که پرتو اشعه ایکس سخت و شدیدی را از خود ساطع می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در این آزمایش، باکتری‌ها به شفاف‌ترین منابع اشعه ایکس سخت پلاسمای لیزری تبدیل شدند.

این آزمایش شامل یک لیزر با شدت بالا، مادون‌قرمز و فمتوثانیه‌ای بود که بر یک اسلاید شیشه‌ای پوشیده‌شده با سلول‌های باکتریایی E. coli تابیده شد و این تشعشع، ماده سلولی را به پلاسمای شدید و داغ لیزرمحور تبدیل کرد.

پلاسماهای لیزرمحور در منابع اشعه ایکس رومیزی بسیار کارآمد بوده‌اند و تلاش برای ارتقای شفافیت آن‌ها ادامه دارد و این تحقیق پیشرفت مهمی در این زمینه است.

دانشمندان متوجه شدند میکرو و ماکروساختارهای طبیعی موجود در باکتری‌ها را می‌توان برای افزایش شدتی به کار برد که به پلاسمای داغ‌تر و شفاف‌تر اشعه ایکس سخت منجر شود. آن‌ها نشان دادند سلول‌های باکتریایی جریان اشعه ایکس را تا حد قابل توجهی افزایش دادند.

محققان همچنین سلول‌های باکتریایی را در یک محلول کلراید نقره‌ رشد دادند و اتم‌های نقره به عنوان نانوذرات در درون سلول‌ها تجمع کردند.

آن‌ها سپس از این باکتری‌های مجهز به نانوذرات برای تقویت انتشارات استفاده کردند و دانشمندان در مجموع توانستند شدت جریان ساطع‌شده توسط اسلاید شیشه‌ای شفاف فاقد پوشش باکتریایی را هزار برابر افزایش دهند.

این بالاترین تبدیل نور لیزر به اشعه‌های ایکس سختی است که تاکنون حاصل شده است.

کلید واژه ها: باکتری اشعه ایکس
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]